Trwa ładowanie...
d1wcswe

Polacy: sprawy w kraju idą w złym kierunku

Większość Polaków - 69% ankietowanych -
jest przekonana, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku, a
nasza gospodarka jest w kryzysie - wynika z sondażu TNS OBOP.

d1wcswe
d1wcswe

Spadek nastrojów społecznych jest, według badania, szczególnie widoczny w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Polacy patrzą na sytuację w kraju znacznie bardziej pesymistycznie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Spośród respondentów TNS OBOP 69% oceniło, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania było jedynie 21% W odniesieniu do ubiegłego miesiąca liczba pesymistów wzrosła o 16 punktów proc., natomiast osób wypowiadających się pozytywnie o rozwoju krajowych spraw zmalała o 11 punktów proc.

W odniesieniu do analogicznego badania w lutym 2008 roku grupa wyrażających negatywne oceny zwiększyła się o 26 punktów proc., natomiast odsetek osób nastawionych pozytywnie spadł o 17 punktów proc.

Najbardziej negatywnie bieg spraw kraju oceniają mieszkańcy wsi oraz osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem. Jednak, jak wynika z badania, także wśród osób z wyższym wykształceniem negatywne oceny wyraża 57% respondentów.

d1wcswe

Optymiści nad pesymistami przeważają jedynie w kategorii zwolenników Platformy Obywatelskiej, spośród których 47% ocenia rozwój krajowych spraw - dobrze, a 41% - źle.

Ponad trzy czwarte ogółu pytanych przez TNS OBOP uważa, że polska gospodarka jest w kryzysie. W porównaniu ze styczniem bieżącego roku grupa osób wyrażających taki pogląd zwiększyła się o 22 punkty proc. O rozwoju polskiej gospodarki przekonanych jest z kolei 19% badanych, czyli o 19 punktów proc. mniej niż w zeszłym miesiącu.

Ponad jedna piąta badanych uważa, że kryzys gospodarki jest głęboki.

O kryzysie gospodarki przekonani są 30- i 40-latki (ponad 80%), a także zwolennicy wszystkich głównych partii.

Ponad połowa badanych (51%) oceniła, że w najbliższych trzech latach materialne warunki życia Polaków pogorszą się. Na poprawę liczy 15%, a 30% uważa, iż nie dojdzie do poważniejszych zmian odnośnie materialnych warunków życia.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 lutego bieżącego roku na reprezentatywnej, losowej grupie Polaków liczącej 1003 osoby powyżej 15. roku życia.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj