Trwa ładowanie...
15-11-2006 03:20

Polacy: Saddam Husajn powinien umrzeć

Ponad połowa ankietowanych chce, by wyrok
na irackim dyktatorze został wykonany - wynika z sondażu
przeprowadzonego dla "Życia Warszawy". Unia Europejska wzywa do
niewykonywania egzekucji.

Polacy: Saddam Husajn powinien umrzećŹródło: AFP
d2ld0cj
d2ld0cj

Wykonania kary śmierci, na którą skazano irackiego dyktatora Saddama Husajna, chce aż 57% zapytanych o to przez Pentora. Wynika to z ogólnego przekonania Polaków, że za najcięższe zbrodnie powinno się karać śmiercią- uważa socjolog Edmund Wnuk-Lipiński. Jego zdaniem, dodatkową przesłanką za tak surowym potraktowaniem jest fakt, że na Husajnie ciąży wyrok o ludobójstwo.

Wśród starszych osób uruchomiły się wzorce procesu norymberskiego, ale o trybunale międzynarodowym, który sądził czołowych nazistów po II wojnie światowej, pamiętają także młodsze osoby - mówi socjolog.

Według Wnuka-Lipińskiego, zaskakujące jest, że wykonanie wyroku zdecydowanie poparło już tylko 37% badanych. Z sondażu wynika, że nie jest to bezwarunkowe poparcie kary śmierci- wyjaśnia socjolog. Wahania te mają związek z jasnym stanowiskiem Kościoła i Jana Pawła II, który zdecydowanie sprzeciwiał się ostatecznej karze - dodaje. (PAP)

d2ld0cj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ld0cj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj