WP

Polacy podzieleni ws. sporu z Unią. Sondaż

Polacy są podzieleni w ocenie tego, czy Parlament Europejski powinien zajmować się kwestią praworządności w Polsce. Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiadają się głównie osoby młode.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy masowo popierają Unię, ale nie tylko mniej niż połowa chce, by oceniała ona nasz kraj
Polacy masowo popierają Unię, ale nie tylko mniej niż połowa chce, by oceniała ona nasz kraj (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
WP

Niemal 44 proc. pytanych uważa, że instytucje unijne mogą oceniać polski rząd. Przeciwnego zdania jest 39,5 proc. Polaków. Zdania na ten temat nie ma 17 proc. osób, które brały udział w badaniu - wynika z sondażu RW Research dla "Rzeczpospolitej". Pozycję PE wspierają głównie mężczyźni, osoby w z wyższym wykształceniem oraz dochodami powyżej pięciu tysięcy złotych. Podobnego zdania są mieszkańcy średnich (od 200 do 499 tys.) miast.

Z badania wynika również, że przeciwni działaniom Parlamentu są głównie osoby młode. Im wyższy wiek - tym wyraźniejsze poparcie dla instytucji unijnych.

infogram.com
Podziel się
WP

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata o polskim wymiarze sprawiedliwości i praworządności. - Pojadę do Moskwy, aby kontynuować dialog z polskimi władzami - powiedział Frans Timmermans. Na jego wpadkę zareagowali eurodeputowani PiS. Holender poinformował też, że Komisja Europejska wystąpiła do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania z udziałem Polski.

Podczas godzinnej debaty wiceprzewodniczący KE zreferował europosłom stan rozmów z polskim rządem. Jak mówił, poprawki proponowana przez Polskę idą w dobrym kierunku, a rząd wyraża gotowość do korekty ustaw. - Jednak z żalem muszę poinformować, że główne zastrzeżenia zgłoszone przez KE nie doczekały się uwagi - stwierdził Frans Timmermans.

Zobacz także: Ścigaj w programie "Tłit": nie jestem oszołomem z Kukiz'15

WP

Dyskusja w PE o Polsce początkowo była zaplanowana na 6 czerwca, ale w ostatniej chwili została odwołana. Według przecieków z Brukseli powodem zwłoki mogła być rozbieżność zdań w samej Komisji, co zrobić z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP