Polacy płacą i płaczą. Boleśnie odczuli wzrost cen wyjazdów
Nadchodzi długi, czerwcowy weekend. Wysoka inflacja zmusiła wielu Polaków do weryfikacji tegorocznych planów. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że zdecydowana większość z nas odczuła wzrost cen noclegów i wyjazdów. Zagraniczne wojaże planuje jedynie garstka respondentów.
Badani odpowiadali m.in. na pytanie, "co planują robić podczas długiego weekendu czerwcowego".
34 proc. odpowiedziało, że "nie będzie wtedy wyjeżdżać ani pracować", a 14 proc. zamierza wolne dni poświęcić na pracę. Tylko 13 proc. z nas planuje wyjazdy wypoczynkowe na terenie Polski, 10 proc. pojedzie do rodziny, a zaledwie 4 proc. - za granicę.
25 proc. pytanych wybrało odpowiedz "trudno powiedzieć".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"No jak tak można?". Na targowisku w Warszawie wybuchła awantura
Na jak długo?
Osoby planujące podróże zostały dopytane, na jak długo chcą wyjechać. Jednodniowe wycieczki organizuje 15 proc. z nich, z kolei na 2-3 dni wyjeżdża 55 proc. Polaków.
18 proc. jedzie na 4-6 dni, a na wojaże przekraczające tydzień może sobie pozwolić 12 proc. wyjeżdżających respondentów.
Popularne kierunki na weekend w czerwcu
Z badania wynika ponadto, że w czerwcowy weekend popularnym kierunkiem będzie morze, nad które wybiera się 22 proc. osób planujących w tym czasie podróże.
Pozostałe kierunki to Mazury (8 proc.), Tatry (8 proc.), Bieszczady (7 proc.), Beskidy (5 proc.), Sudety (5 proc.).
Inne okolice wskazało aż 45 proc. ankietowanych.
Wyjazdy a inflacja. Polacy dostali po kieszeniach
Aż 78 proc. Polaków odparło, że odczuło wzrost kosztów i noclegów w Polsce w tym roku ("zdecydowanie tak" - 50 proc., "raczej tak" - 28 proc.). Jedynie 7 proc. udzieliło przeciwnej odpowiedzi ("raczej nie" - 5 proc., "zdecydowanie nie" - 2 proc.).
15 proc. badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Mimo to, aż 40 proc. respondentów odparło, że wzrost cen wyjazdów i noclegów nie wpłynął na ich plany wyjazdowe. Z wypoczynku poza domem zrezygnował za to blisko co czwarty badany (23 proc.), a na skrócenie wyjazdu z powodu inflacji zdecydowało się 16 proc. z nich.
21 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 26-29 maja 2023 roku. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1038 pełnoletnich Polaków.
Przeczytaj też:
Źródło: WP Wiadomości