Zmiany w rankingu poparcia. Znamy wynik Kaczyńskiego
Dwa ostatnie sondaże przeprowadzone przez CBOS w październiku i listopadzie pokazują wyraźny wzrost zaufania do liderów nowo powstałej koalicji. Jest też jeden zauważalny spadek zaufania w środowisku PiS.
Gwiazdą listopadowego rankingu zaufania jest Szymon Hołownia z wynikiem 52 proc. To wzrost o 12 pkt proc. w stosunku do poprzedniego z października. 51 proc. badanych deklaruje zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy (bez zmian); Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał wynik 48 proc. (+13 pkt); Rafał Trzaskowski 45 proc. (+3 pkt); Donald Tusk 40 proc. (+7 pkt); Mateusz Morawiecki 40 proc. (bez zmian); Jarosław Kaczyński 33 proc. (-3 pkt). Wyniki sondażów CBOS porównała "Gazeta Wyborcza".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nie, nie wolno mu więcej". Polityk KO apeluje ws. Kaczyńskiego
Zmiany w twardym elektoracie PiS?
Wśród osób, które przekroczyły 65. rok życia, a które do tej pory stanowiły elektorat Prawa i Sprawiedliwości, notowania liderów tej partii zaczęły spadać. Szczególnie dotyczy to Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. W tym samym czasie zaufanie do liderów koalicji demokratycznej, takich jak Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz, znacząco wzrosło. To może oznaczać, że wśród tzw. twardego elektoratu zaczynają pojawiać się istotne zmiany, pisze socjolog Paweł Ruszkowski dla "Wyborczej".
Wśród mieszkańców wsi zaufanie do Morawieckiego wzrosło. Natomiast w miastach, a szczególnie w dużych aglomeracjach, liderzy koalicji demokratycznej cieszą się dużym poparciem.
Analizując dane dotyczące wykształcenia, można zauważyć istotne zmiany w preferencjach wyborców. Wśród osób z wyższym wykształceniem dominują liderzy koalicji demokratycznej, podczas gdy osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym zaczynają wykazywać wzrost zaufania do tej formacji.
Również w kontekście światopoglądowym można zauważyć różnice. Liderzy koalicji demokratycznej zdobyli wysokie wsparcie osób o poglądach lewicowych, a także aktywnych katolików. Natomiast liderzy PiS utrzymują poparcie na takim samym poziomie wśród prawicowych wyborców, zwłaszcza wśród osób praktykujących.
Z badania CBOS "Poczucie wpływu obywateli na sprawy publiczne" wynika, że ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że zwykli ludzie mają realny wpływ na sprawy kraju.
Zauważalny jest gwałtowny wzrost poczucia wpływu obywateli na bieg spraw ogólnokrajowych – zaznaczył CBOS w komunikacie. 54 proc. respondentów uważa, że zwykli ludzie mają realny wpływ na sprawy kraju, a 41 proc. było przekonanych o jego braku.
Czytaj także:
Źródło: CBOS/gazetawyborcza.pl/pap