Polacy o węglu. Nawet wyborcy PiS mają wątpliwości co do intencji rządu

Ponad 59 proc. badanych przyznaje w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, że rząd może chcieć zrzucić na samorządy odpowiedzialność za potencjalny brak węgla. Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych chce bowiem, żeby to właśnie samorządy zajęły się dystrybucją tego opału.

Jacek Sasin chce, żeby to samorządy odpowiadały za dystrybucję węgla
Jacek Sasin chce, żeby to samorządy odpowiadały za dystrybucję węgla
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Pawe� Supernak
Dawid Siedzik

Pracownia United Surveys przeprowadziła na zlecenie Wirtualnej Polski sondaż, w którym zadała Polakom pytanie, czy w związku z tym, że wicepremier Jacek Sasin chce, żeby to samorządy dystrybuowały węgiel tej zimy, "rząd chce zrzucić odpowiedzialność na samorządowców za ewentualny brak węgla?".

Respondenci w zdecydowanej większości uważają, że taka teza jest uprawniona. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało aż 42 proc. badanych, a kolejnych 17,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". Łącznie daje to ponad 59 proc. wszystkich głosów.

Innego zdania co do intencji rządu jest 31,4 proc. respondentów. 20,2 proc. sądzi, że rządzący "zdecydowanie nie" zamierzają zrzucić na samorządy odpowiedzialności za ewentualny brak opału, a 11,2 proc. ankietowanych wybrało opcję "raczej nie".

Na odpowiedź "trudno powiedzieć" zdecydowało się 9,3 proc. badanych.

Wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ws. polityki rządu dotyczącej węgla
Wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ws. polityki rządu dotyczącej węgla© WP Wiadomości

Zabraknie węgla? Wyborcy PiS i opozycji wiedzą swoje

Nieco inaczej rozkładają się odpowiedzi osób, które deklarują polityczne poparcie dla ekipy rządzącej. W tym przypadku tezę o próbie zrzucania odpowiedzialności za brak węgla na samorządowców popiera 29 proc. badanych. Jednak zaledwie 1 proc. wskazuje na odpowiedź "zdecydowanie tak".

58 proc. ankietowanych uważa natomiast, że żadnego zrzucania odpowiedzialności na samorządy nie będzie (41 proc. uważa, że rząd "zdecydowanie" nie ma takich intencji, a 17 proc. - że "raczej" nie ma). 13 proc. wyborców PiS nie ma natomiast zdania w tej kwestii.

Wyniki sondażu United Surveys dla WP ws. polityki rządu dotyczącej węgla
Wyniki sondażu United Surveys dla WP ws. polityki rządu dotyczącej węgla© Wirtualna Polska

Wśród zwolenników partii opozycyjnych aż 66 proc. badanych jest "zdecydowanie" pewnych, że rząd zamierza szukać kozła ofiarnego, gdyby w Polsce zabrakło węgla. Kolejnych 10 proc. ankietowanych uznało, że rząd "raczej" będzie chciał zrzucić odpowiedzialność na samorządy.

Po 11 proc. ankietowanych (łącznie 22 proc. respondentów popierających partie opozycyjne) uważa, że rząd "zdecydowanie" i "raczej" nie będzie chciał zrzucić odpowiedzialności za ewentualny brak węgla na samorządowców. Tylko 2 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Wyniki sondażu United Surveys dla WP ws. polityki rządu dotyczącej węgla
Wyniki sondażu United Surveys dla WP ws. polityki rządu dotyczącej węgla© Wirtualna Polska

PiS chce dystrybucji węgla przez samorządy

O tym, że rząd chce przenieść na samorządowców odpowiedzialność za dostarczanie mieszkańcom węgla, po raz pierwszy kilka dni temu mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem samorządy miały by to robić m.in. poprzez spółki komunalne.

- To podmioty, które mają możliwość kupowania węgla bezpośrednio u importera i sprzedawania go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia oraz transportu do miejsca docelowego - mówił wówczas wicepremier Sasin.

Odpowiedź samorządowców była niemal natychmiastowa. Zarzucili oni, że tak jak w przypadku pandemii rząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i zrzuca na innych odpowiedzialność za zadania, z którymi sobie nie radzi. W związku z tym w piątek miał miejsce protest samorządowców w Warszawie.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie WP przez United Surveys w dniach 7-9 października 2022 roku mieszaną metodą CAWI i CATI.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
jacek sasinwęgielkryzys energetyczny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (942)