Trwa ładowanie...
d1eludj

"Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy"

Polacy nie powinni umierać za system
pierwiastkowy - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, gość VII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

d1eludj
d1eludj

Nie dopuszczam takiej myśli, że polski rząd powie "nie". Weto doprowadzi UE do głębokiego kryzysu. Dotyczy to również fundamentalnych interesów samej Polski. Mam nadzieję, że dojdzie do kompromisu, nikt nie będzie chciał umierać za swoje przekonania, Polska weźmie pełną odpowiedzialność za przyszłość Europy i będzie wspierać przyjaźń, współpracę i partnerstwo. Pragnienie jedności dominuje w naszej wspólnocie. Bez tej jedności nie będziemy mogli skutecznie bronić naszych wartości i interesów - powiedział Poettering zapytany o ewentualne konsekwencje zerwania przyszłotygodniowego szczytu UE przez Polskę.

Na pytanie, czy Polacy nie powinni zatem umierać za system pierwiastkowy odparł: Absolutnie nie, gdyż śmierć przyjaciela jest zawsze czymś bardzo bolesnym.

Zgodnie z propozycją zawartą w eurokonstytucji, do podjęcia decyzji w Radzie UE potrzeba co najmniej 55% państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65% jej ludności. To wzmacnia duże kraje, takie jak Niemcy.

Warszawa proponuje natomiast, by system głosowania tzw. podwójną większością w nowym traktacie UE zastąpił system pierwiastkowy. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

d1eludj

UE jest solidarna z Polską w kwestii eksportu mięsa i bezpieczeństwa

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert Peottering, w przemówieniu na końcowej sesji VII Zjazdu Gnieźnieńskiego, podkreślił, że UE "solidarnie stoi po stronie Polski w kwestii jej trudności w eksporcie mięsa do Rosji i sprawach bezpieczeństwa energetycznego.

Jeśli prowadzimy teraz w Unii dyskusję o tym, że Rosja nie chce importować Polskiego mięsa, a ma żadnego powodu żeby tak czynić, to nie jest to jedynie problem między Rosją a Polską - podkreślił Poettering. Jak dodał, "solidarnie stoimy po stronie Polski".

Podobne stanowisko UE zajmuje w kwestii bezpieczeństwa energetycznego - dostaw ropy naftowej i gazu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził nadzieję, że obawy Polski, dotyczące bezpieczeństwa energetycznego nie są uzasadnione. Gdyby jednak były "państwa UE powinny solidarnie wystąpić po stronie Polski"- oświadczył.

Związki w łonie UE muszą mieć zawsze priorytet przed stosunkami z państwami trzecimi - powiedział Poeterring. Zapewnił on, że UE nie pozwoli sobie niczego narzucać. Musimy wspólnie reprezentować nasze interesy i byłoby rzeczą niesłuszną gdybyśmy tego nie podkreślali - zakończył Poettering.

Podczas unijnego szczytu w dniach 21-22 czerwca w Brukseli ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową; konferencja ma przygotować projekt nowego traktatu UE. (mj)

d1eludj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eludj
Więcej tematów