Trwa ładowanie...

Polacy nie potrafią być ojcami

Polski ojciec jest wielkim nieobecnym w życiu swojego dziecka. Jak wynika z najnowszych badań CBOS, swojemu tacie nigdy nie zwierzyło się z problemów osobistych aż 36% uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. A prawie co dziesiąty nigdy nie rozmawiał z nim o szkole i nauce.

Polacy nie potrafią być ojcamiŹródło: Jupiterimages
d2zm3zg
d2zm3zg

W Polsce to matka martwi się o postępy syna czy córki w nauce i pyta o plany na przyszłość. To także ona jest ich najlepszym powiernikiem.

Co ciekawe, dzieje się tak bynajmniej nie dlatego, że młodzi ludzie uznają ojca za mało znaczącą postać w ich życiu. Aż 38% ankietowanych zalicza bowiem ojca do osób, na uznaniu których bardzo im zależy.

Problem jednak w tym, że młodzi ludzie najwyraźniej nie czują, że mogą liczyć na swoich ojców. Zaledwie 30% ankietowanych powiedziało, że ojciec daje im realne wsparcie w trudnych sytuacjach. O wiele częściej robi to matka, przyjaciel albo chłopak czy dziewczyna. Co gorsza, nic się w tej sprawie nie zmieniło od dziesięciu lat, czyli od czasu gdy CBOS wykonał takie same badanie.

Dlaczego? Zdaniem ekspertów przede wszystkim dlatego, że polscy ojcowie powielają we własnej rodzinie dokładnie ten sam schemat, jaki obowiązywał w ich domu rodzinnym. - Nigdy nie nauczyli się świadomego bycia tatą, nikt im nie pokazał, że można z dzieckiem rozmawiać, albo je przytulić - tłumaczy psycholog Anna Dzierżawska-Popiołek. Jednak jak dodaje psycholog, dzisiejsi młodzi mężczyźni mogą być zupełnie innymi, lepszymi ojcami, ponieważ młode pokolenie ma teraz o wiele większy dostęp do wiedzy o tym, jak wychowywać dziecko.

d2zm3zg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zm3zg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj