PublicystykaPolacy nie popierają repolonizacji mediów. Nawet część wyborców PiS-u jest przeciw

Polacy nie popierają repolonizacji mediów. Nawet część wyborców PiS‑u jest przeciw

Ustawa dekoncentrująca media w Polsce ma być już gotowa. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że posłowie powinni zająć się nią jeszcze w tym roku. Jednak większość Polaków nie popiera pomysłu repolonizacji mediów. W sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna tylko 23 proc. badanych przyznało, że jest za takim rozwiązaniem.

Polacy nie popierają repolonizacji mediów. Nawet część wyborców PiS-u jest przeciw
Źródło zdjęć: © flickr.com | Piotr Drabik/Flickr (CC BY 2.0)
Radosław Rosiejka

Politycy PiS-u szumnie zapowiadają repolonizację mediów. Jest to kolejny sztandarowy pomysł partii Jarosława Kaczyńskiego po m.in. zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Podczas burzliwych prac nad ustawami o KRS i Sądzie Najwyższym Krystyna Pawłowicz powiedziała jednemu z dziennikarzy, że "po wakacjach weźmiemy się za was". Sama posłanka tłumaczyła później, że to był tylko żart.

Jeden z pomysłów Ministerstwa Kultury zakładał, że udział obcego kapitału w mediach mógłby być maksymalnie na poziomie 15 proc. Politycy z partii rządzącej podkreślają, że celem tworzonej ustawy nie jest uderzenie w krytyczne wobec władzy mediach. W tym kontekście mówi się o należącym do Amerykanów TVN oraz niemiecko-szwajcarskim Ringel Axel Springer wydawcy m.in. "Newsweeka" i "Faktu".

Według innego pomysłu żadna z firm nie będzie mogła mieć więcej niż 30 proc. udziału w prasie, radiu, telewizji lub internetowych serwisach. Politycy PiS-u przekonują, że takie rozwiązanie ma wpływać pozytywnie na pluralizm mediów.

Jarosław Kaczyński zapowiada dekoncentracja mediów. Co może zrobić PiS?

Większość Polaków nie chce repolonizacji mediów

Projekt ustawy ma być już gotowy i czekać tylko na decyzję polityczną, kiedy trafi do dalszych prac. Ale z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków nie chce repolonizacji mediów, a nawet nic nie słyszało o takim projekcie.

Za takim rozwiązaniem opowiada się 23 proc. ankietowanych. Przeciwnych jest 41 proc., a 36 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania. Co ciekawe, z planami PiS-u nie zgadzają się też wyborcy tej partii. 22 proc. z nich nie popiera repolonizacji mediów. Za jest 54 proc. zwolenników partii rządzącej.

Wyborcy innych ugrupowań politycznych są zdecydowanie przeciwni takim rozwiązaniom. Repolonizacji sprzeciwia się 97 proc. wyborców Nowoczesnej i 66 proc. PO. Ale wśród zwolenników tych dwóch partii politycznych są też osoby popierające pomysł PiS-u. 2 proc. zwolenników Nowoczesnej i 8 proc. sympatyków PO zgadza się z tym, że media powinny być zrepolonizowane. Na takim samy stanowisku stoją wyborcy Kukiz'15 – 71 proc. z nich jest przeciwna repolonizacji.

Obraz
© WP.PL

Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że 62 proc. Polaków nie słyszało o pomyśle zakładającym, że żadna firma polska lub zagraniczna nie będzie mogła mieć więcej niż 30 proc. udziałów w rynku. O takich planach słyszało 38 proc. ankietowanych.

Najlepiej poinformowani są wyborcy PiS-u. 56 proc. z nich słyszało o tej propozycji. Wśród zwolenników PO i Nowoczesnej o repolonizacji mediów słyszało odpowiednio 49 proc. i 47 proc. z nich. O planach rządu wobec mediów nie słyszało 74 proc. wyborców Kukiz'15.

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 22 - 25 września 2017 r. na reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych Polaków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)