PolskaPolacy najbardziej lubią Czechów i Francuzów, dystansują się wobec muzułmanów

Polacy najbardziej lubią Czechów i Francuzów, dystansują się wobec muzułmanów

Czesi i Francuzi należą do narodów
najbardziej lubianych przez Polaków - wynika z najnowszego sondażu
CBOS, badającego sympatię lub niechęć do innych narodów i
wyznawców innych religii. Trochę bardziej zdystansowani jesteśmy
wobec Chińczyków i Żydów. Z punktu widzenia wyznawanej religii,
najdalej nam do muzułmanów.

10.01.2007 | aktual.: 10.01.2007 14:37

CBOS pytał respondentów o opinię na temat wprowadzenia osoby innej narodowości lub wyznania do rodziny. Zadane pytanie brzmiało: "Niezależnie od tego, czy ma Pan(i) dzieci czy też nie, czy sprzeciwiał(a)by się Pan(i), gdyby Pana(i) syn lub córka chcieli poślubić osobę narodowości/wyznania...".

Według autorów sondażu, odpowiedź na tak postawione pytanie to "najmocniejszy wskaźnik dystansu społecznego - ktoś, kto akceptuje wejście przedstawiciela danej narodowości do rodziny, zaaprobuje też osobę tej narodowości w gronie przyjaciół, sąsiadów itd." - tłumaczą twórcy badania.

Z sondażu wynika, że cztery piąte badanych deklaruje brak sprzeciwu wobec małżeństwa syna lub córki z osobą narodowości czeskiej lub francuskiej (odpowiednio: 80 i 79%). Niewiele mniej (77%) zaakceptowałoby wejście do rodziny Niemki lub Niemca. Trochę bardziej Polacy dystansują się wobec Rosjan (73% zaaprobowałoby taką ewentualność, natomiast 27% byłoby przeciwnych). Liczba osób akceptujących małżeństwa syna lub córki z osobą narodowości żydowskiej i chińskiej jest nieco mniejsza i wynosi odpowiednio: 64 i 65% (przeciwnych jest kolejno: 35 i 34%). Według socjologów komentujących badania, oznacza to, że Polacy okazują większy, niż do innych narodowości dystans w stosunku do Żydów i Chińczyków (w sondażu pytano o opinię tylko o pięciu wymienionych nacjach).

Z odpowiedzi na pytania o wyznawców innych religii wynika, że Polacy najbardziej dystansują się wobec muzułmanów - 55% respondentów sprzeciwiłoby się małżeństwu ich dziecka z osobą wyznającą islam, a 45% nie miałoby nic przeciwko temu.

Nieco bliżej nam do wyznających judaizm - nic przeciwko małżeństwu swego dziecka z religijnym Żydem nie miałoby 53% respondentów (47% wyrażało sprzeciw). Związek swego dziecka z ewangelikiem akceptowałoby 69% badanych, z wyznawcą prawosławia - 61%, a z ateistą - 63%.

Badanie wykazało, że osoby starsze, mające niskie wykształcenie, a także praktykujący katolicy są mniej skłonni do akceptowania osób innych narodowości i wyznań.

Sondaż "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 8- 11 września 2006 roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
polacysondażreligia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)