ŚwiatPolacy nadal wolą saksy w Niemczech od Wielkiej Brytanii

Polacy nadal wolą saksy w Niemczech od Wielkiej Brytanii

Prawdopodobnie około 3 mln 300 tys. Polaków w ciągu ostatnich 10 lat pracowało za granicą - wynika z danych CBOS. Aż 18 % respondentów zadeklarowało, iż poważnie zastanawia się nad emigracją zarobkową. Polacy nadal wolą jeździć do pracy do Niemiec - Wielka Brytania jest na drugim miejscu.

Polacy nadal wolą saksy w Niemczech od Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.11.2009 | aktual.: 23.11.2009 16:40

Z raportu CBOS wynika również, iż w okresie ostatnich 12 miesięcy nastąpiła fala powrotów z emigracji. Wróciły głownie osoby gorzej wykształcone. Aż 18% respondentów zadeklarowało, iż poważnie zastanawia się nad emigracją zarobkową - wg szacunków CBOS za granicę wyjechać chcą przede wszystkim ludzie młodzi w wieku od 18-24 lat (23% respondentów).

W najnowszym raporcie Centrum Badania Opinii Społecznej zajęło się analizą tendencji migracji zarobkowych Polaków. Jak wynika z deklaracji osób badanych co dziewiąty dorosły Polak pracował za granicą. Co setny deklaruje, że właśnie pracuje za granicą. Jednak raport CBOS dotyczy jedynie osób, które w trakcie przeprowadzenia badania przebywały w Polsce - trudno więc na podstawie tego raportu faktycznie określić realną liczbę osób pracujących poza granicami Polski.

Porównując dane z zeszłego roku z obecnymi CBOS doszedł do wniosku, iż w ciągu ostatniego roku miała miejsce fala powrotów z emigracji zarobkowej. Rok temu liczbę osób mających doświadczenie w pracy za granicą oszacowano na 2 mln 800 tys. W tym roku jest to już 3 mln 300 tys. respondentów - wynikałoby z tego, iż do kraju wróciło pół miliona pracowników.

Największa liczba emigrantów znalazła pracę w Niemczech (44%), drugim popularnym kierunkiem jest obecnie Wielka Brytania (16%). Stosunkowo dużo Polaków podjęło pracę także we Włoszech, Holandii, Francji a także w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Irlandii oraz Austrii.

Do kraju wracają głownie mieszkańcy małych miejscowości (16% respondentów), gdzie rynek pracy jest najbardziej ograniczony. Wracają też osoby o gorszym wykształceniu - zasadniczym zawodowym. To bowiem oni najszybciej tracą pracę i najtrudniej im ją ponownie znaleźć.

Jednak po powrocie do kraju też nie czeka na nich praca - wielu z nich decyduje się więc na samozatrudnienie - 29%. Niestety wiele osób ląduje na bezrobociu - 19%.

Wbrew obiegowym opiniom na emigrację głównie decydowały się osoby o poglądach prawicowych (15%) - wśród emigrantów zaledwie 9% określiło swoje poglądy polityczno-społeczne jako lewicowe.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)