Trwa ładowanie...
d12nkvo

Polacy na Wyspach nadal mile widziani? Szef brytyjskiej dyplomacji rozwiał wątpliwości

Jesteście tutaj, aby zostać, a wasze prawa będą chronione - tymi słowami szef dyplomacji Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwrócił się do naszych rodaków mieszkających na Wyspach. Podkreślił też, że z ministrem Witoldem Waszczykowskim są "mniej więcej nierozłączni" i "razem podróżują przez świat". Nie zabrakło też "dziękuję" i "kocham Cię Polska" wypowiedzianych po polsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkanie szefów resortów obrony narodowej i spraw zagranicznych Polski i Wlk. Brytanii
Spotkanie szefów resortów obrony narodowej i spraw zagranicznych Polski i Wlk. Brytanii (MSZ, Fot: msz.gov.pl)
d12nkvo

- Chciałbym powtórzyć kluczowy przekaz do milionów Polaków w naszym kraju: jesteście tutaj, aby zostać, jesteście mile widziani, a wasze prawa będą chronione, niezależnie od tego, co się stanie. Zadbamy o to, aby nadal przyjmować ludzi z Polski, którzy chcą tu mieszkać i budować swoje życie w tym kraju - zapewnił Boris Johnson, dodając po polsku "dziękuję" i "kocham Cię Polska".

Zobacz też: Polacy po Brexicie. Jaka przyszłość czeka naszych rodaków?

Szef brytyjskiej dyplomacji przemawiał na przyjęciu zorganizowanym przed drugą edycją Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, które odbędzie się w połowie lutego 2018 roku w Londynie. Pierwsza, inauguracyjna edycja odbyła się w tym roku w Pałacu Belwederskim w Warszawie. Wydarzenie skupia przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a także świata kultury, akademii i biznesu.

d12nkvo

W czterominutowym, utrzymanym w żartobliwym tonie wystąpieniu podczas wtorkowego przyjęcia Johnson mówił, że on i minister Waszczykowski są "mniej więcej nierozłączni" i "wspólnie podróżują przez świat, niczym Blues Brothers oraz Wallace i Gromit (bohaterowie brytyjskiej bajki)".

Według Johnsona te bliskie relacje osobiste są "symbolem relacji między naszymi krajami". Zwrócił uwagę na liczną obecność Polaków na Wyspach i ich wkład w brytyjską gospodarkę.

We wtorkowym spotkaniu oprócz Johnsona wzięli udział także polski wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki oraz brytyjski wiceminister ds. europejskich Alan Duncan, a także ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott.

Witold Waszczykowski podkreślił, że "w dalszym ciągu będziemy próbowali wspólnie z Wielką Brytanią i innymi państwami rozwiązywać zarówno wewnętrzne problemy bezpieczeństwa Europy, jak i zewnętrzne wyzwania i zagrożenia, które są wokół Europy". Brytyjski minister obrony Michael Fallon dodał, że Polska i Wielka Brytania "były, są i zawsze będą sojusznikami”.

Źródło: PAP,londyn.msz.gov.pl

d12nkvo

Podziel się opinią

Share
d12nkvo
d12nkvo
Więcej tematów