Polacy na Wyspach chcą mieć niezależny Kościół
Polskiemu kościołowi w Anglii zagraża przejęcie ze strony angielskich katolików, powiedział w miniony weekend goszczący na antenie Radia ORŁA, podczas programu London Bridge, były rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Wiktor Moszczyński.
08.04.2009 | aktual.: 08.04.2009 10:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Opustoszały angielski Kościół katolicki podjął próbę połączenia wiernych jako że w ciągu ostatnich lat wraz ze wzrastającą liczbą Polaków w Zjednoczonym Królestwie raptownie narasta też liczba parafian w polskich kościołach. - Kościół katolicki w Anglii nie był w najlepszej formie w ciągu ostatnich lat - powiedział Moszczyński na antenie radia.
Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii oraz jej niezależna forma w Szkocji powstały w 1945 roku, z inicjatywy księży, będących kapelanami w polskiej armii podczas II Wojny Światowej, którzy pozostali, aby służyć w UK.
Po wojnie, kapelani nie chcieli wrócić do Polski. Działali w obrębie odrębnej hierarchii, niezależnej od Kościoła w Polsce ani w Zjednoczonym Królestwie, reprezentowanej przez arcybiskupa, bezpośrednio podlegającego papieżowi w Watykanie.
Sytuacja zmieniła się po roku1950, kiedy nastąpiło połączenie z Kościołem katolickim w Polsce, podczas gdy Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii nie posiadał żadnych wpływów. - Myślano że to okres przejściowy, że po śmierci starszych Polaków ich potomkowie zaczną uczęszczać na mszę w angielskim Kościele katolickim - wyjaśnia Moszczyński. Tymczasem polski Kościół prosperował dobrze, na przykład do kościoła znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu - Ealing uczęszczało 5 tys. parafian.
- Ze strony angielskiej hierarchii katolickiej, do czego obecny papież jest prawdopodobnie przychylnie nastawiony, pojawiły się olbrzymie naciski na polską hierarchię, aby stała się ona częścią angielskiego Kościoła katolickiego - powiedział Moszczyński.
- Próby te zostały odparte, z powodu okoliczności kiedy, na przykład, rzymskokatolicki biskup z diecezji Portsmouth nie zezwolił na odprawianie więcej niż jednej polskiej mszy w miesiącu, ponieważ uważa on, iż miałoby to negatywny wpływ na integrację wspólnoty. Fakt, że polskie kościoły mogłyby być połączone z angielskim Kościołem katolickim zaalarmował i oburzył polskie kręgi.
Wiktor Moszczyński zaznaczył, iż ta sprawa może się okazać znacznie głębszą kwestią wśród polskiej społeczności.
Pełen program jest dostępny do odsłuchu na stronie http://www.orla.fm.replay
Agnieszka Romanik