Trwa ładowanie...

Polacy na Wyspach chcą mieć niezależny Kościół

Polskiemu kościołowi w Anglii zagraża przejęcie ze strony angielskich katolików, powiedział w miniony weekend goszczący na antenie Radia ORŁA, podczas programu London Bridge, były rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Wiktor Moszczyński.

Polacy na Wyspach chcą mieć niezależny KościółŹródło: AFP, fot: ODD ANDERSEN
d2hxxf4
d2hxxf4

Opustoszały angielski Kościół katolicki podjął próbę połączenia wiernych jako że w ciągu ostatnich lat wraz ze wzrastającą liczbą Polaków w Zjednoczonym Królestwie raptownie narasta też liczba parafian w polskich kościołach. - Kościół katolicki w Anglii nie był w najlepszej formie w ciągu ostatnich lat - powiedział Moszczyński na antenie radia.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii oraz jej niezależna forma w Szkocji powstały w 1945 roku, z inicjatywy księży, będących kapelanami w polskiej armii podczas II Wojny Światowej, którzy pozostali, aby służyć w UK.

Po wojnie, kapelani nie chcieli wrócić do Polski. Działali w obrębie odrębnej hierarchii, niezależnej od Kościoła w Polsce ani w Zjednoczonym Królestwie, reprezentowanej przez arcybiskupa, bezpośrednio podlegającego papieżowi w Watykanie.

d2hxxf4

Sytuacja zmieniła się po roku1950, kiedy nastąpiło połączenie z Kościołem katolickim w Polsce, podczas gdy Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii nie posiadał żadnych wpływów. - Myślano że to okres przejściowy, że po śmierci starszych Polaków ich potomkowie zaczną uczęszczać na mszę w angielskim Kościele katolickim - wyjaśnia Moszczyński. Tymczasem polski Kościół prosperował dobrze, na przykład do kościoła znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu - Ealing uczęszczało 5 tys. parafian.

- Ze strony angielskiej hierarchii katolickiej, do czego obecny papież jest prawdopodobnie przychylnie nastawiony, pojawiły się olbrzymie naciski na polską hierarchię, aby stała się ona częścią angielskiego Kościoła katolickiego - powiedział Moszczyński.

- Próby te zostały odparte, z powodu okoliczności kiedy, na przykład, rzymskokatolicki biskup z diecezji Portsmouth nie zezwolił na odprawianie więcej niż jednej polskiej mszy w miesiącu, ponieważ uważa on, iż miałoby to negatywny wpływ na integrację wspólnoty. Fakt, że polskie kościoły mogłyby być połączone z angielskim Kościołem katolickim zaalarmował i oburzył polskie kręgi.

Wiktor Moszczyński zaznaczył, iż ta sprawa może się okazać znacznie głębszą kwestią wśród polskiej społeczności.

Pełen program jest dostępny do odsłuchu na stronie http://www.orla.fm.replay

Agnieszka Romanik

d2hxxf4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hxxf4
Więcej tematów