ŚwiatPolacy na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu

Polacy na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu

Polska produkcja - przedstawienie TR Warszawa pt. "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny rozpocznie część teatralną Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. Zaplanowano też wykonania dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego.

Polacy na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu (Edinburgh International Festival) odbędzie się w czwartek. Reprezentacja polskich artystów, którzy na scenie wystąpią w sobotę, to część przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu "Polska Arts in Edinburgh 2012". To największy do tej pory polski program pokazywany na edynburskich festiwalach, które co roku przyciągają półmilionową międzynarodową publiczność.

W sobotę 11 sierpnia przedstawienie "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny zagrane zostanie po raz pierwszy. Spektakl będzie wystawiany także 12, 13, 15, 16, 17 i 18 sierpnia w Lowland Hall - przestrzeni specjalnie zaadaptowanej przez festiwal, aby pokazać to wymagające technicznie i dlatego rzadko grane przedstawienie.

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu Jonathan Mills, który spotkał się w czerwcu w Warszawie z dziennikarzami, uznał, że adaptacja szkockiej tragedii przez Jarzynę to "adaptacja niezwykła, epicka i przygotowana z wielkim kinowym rozmachem". - Nawet w sensie fizycznym, technologicznym jest to niezwykle złożone przedsięwzięcie - ocenił.

Teatralna premiera spektaklu TR Warszawa według scenariusza i reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem m.in. Cezarego Kosińskiego, Aleksandry Koniecznej, Danuty Stenki i Tomasza Tyndyka odbyła się w maju 2005 roku. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu odbędzie się też premiera zapisu spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny, wydanego na DVD przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Od połowy sierpnia wydawnictwo będzie dostępne w sprzedaży.

Wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu będą też koncerty London Symphony Orchestra pod dyrekcją Walerego Giergiewa; program wypełnią kompozycje Karola Szymanowskiego - wszystkie cztery Symfonie oraz oba Koncerty skrzypcowe.

Symfonie Karola Szymanowskiego zostaną wykonane w zestawieniu z czterema symfoniami Johannesa Brahmsa. - Jestem bardzo ciekaw efektów tej konfrontacji. Czy zestawienie z dziełami Szymanowskiego spowoduje, że źródła inspiracji austro-węgierskiej, inspiracji u Brahmsa, jego inwencja melodyczna, nabiorą innego blasku? - zastanawiał się w czerwcu Mills.

Oprócz utworów Szymanowskiego, na festiwalu tym będzie można usłyszeć kompozycje innego polskiego artysty. Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mosta wykona dwa koncerty Witolda Lutosławskiego: Koncert fortepianowy z udziałem niemieckiego pianisty Larsa Vogta oraz inspirowany polskim folklorem Koncert na orkiestrę.

Edinburgh International Festival odbywa się nieprzerwanie od 1947 roku. Gazeta "The Sunday Times" opisuje go jako "siedlisko doskonałości artystycznej", a dziennik "The Scotsman" nazywa go "najważniejszym wydarzeniem w Szkocji".

W ramach programu "Polska Arts in Edinburgh 2012" nasz kraj będzie reprezentowany również na innych festiwalach odbywających się w Edynburgu: Edinburgh Festival Fringe (od 3 do 27 sierpnia), Edinburgh Jazz and Blues Festival (od 20 do 29 lipca), Edinburgh Art Festival (od 2 sierpnia do 2 września).

Polskie akcenty na festiwalu Fringe to spektakle: "Makbet - Kim jest ten człowiek we krwi?" Teatru Biuro Podróży na Old College Quad i solo taneczne "Lost in Details" Aleksandry Borys oraz projekty prezentowane w Summerhall, dawnym budynku weterynarii. W tym nietypowym miejscu prezentuje się 10 polskich projektów, autorstwa m.in. Wojtka Ziemilskiego, Teatru ZAR, teatru Pieśń Kozła.

Polski program muzyczny na Edinburgh Jazz and Blues Festival to pięć koncertów muzyków młodego pokolenia, m.in. Agi Zaryan, Marcin Wasilewski Trio i Maciej Obara Quartet. W ramach Edinburgh Art Festival zobaczyć będzie można dwa projekty polskiej sztuki wizualnej: instalację "Pain Thing" Roberta Kuśmirowskiego i wystawę polskich artystów zamieszkałych w Szkocji "Tu i teraz".

Zobacz więcej w serwisie kultura.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)