Trwa ładowanie...
d2huorm

Polacy i Niemcy kradną razem


Policja notuje coraz więcej kradzieży samochodów dokonywanych przez zorganizowane grupy polsko-niemieckie. To już nie specyfika Polaków, ale współdziałanie przestępców po obu stronach granicy - podkreślają uczestnicy seminarium "Problematyka transgranicznej kradzieży samochodów".

d2huorm
d2huorm

Podczas dwudniowych obrad uczestnicy spotkania w Międzyzdrojach reprezentujący m.in. policję, służby graniczne i celne z przygranicznych regionów Polski i Niemiec dyskutowali o sposobach przeciwdziałania kradzieżom aut.

Jak powiedział w piątek podinspektor Waldemar Palejko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, koordynator seminarium, prawie co trzeci samochód skradziony w Zachodniopomorskiem to auto o niemieckich tablicach rejestracyjnych. Przez trzy kwartały tego roku skradziono w województwie prawie 2,4 tys. samochodów, z czego 780 to były pojazdy niemieckie - powiedział Palejko._ Szacunkowo 25% z tej liczby to tzw. kradzieże fikcyjne_ - dodał. Jak wyjaśnił, coraz większym problemem jest funkcjonowanie zorganizowanych grup polsko-niemieckich, które zajmują się fikcyjnymi kradzieżami.

Obywatel Niemiec wjeżdża do Polski swoim autem. Kontaktuje się z Polakiem, któremu "sprzedaje" samochód, po czym zgłasza jego kradzież. Po powrocie do kraju ubiega się o odszkodowanie.

Uczestnicy seminarium zwrócili także uwagę na fakt, iż na niemieckich terenach przygranicznych powstają warsztaty samochodowe, w których przebija się numery fabryczne pojazdów. Nadal też auta kradzione są na terenie Niemiec i potem z podrobionymi dokumentami bądź zmienionymi numerami wjeżdżają do Polski. (kar)

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj