Polacy i Białorusini będą mogli przekraczać granicę bez wiz
Sejm zgodził się na ratyfikację przez prezydenta umowy między rządem polskim a białoruskim o małym ruchu granicznym. Umowa ta pozwoli obywatelom obu krajów mieszkającym w przygranicznym pasie na przekraczanie granicy na podstawie zezwoleń, bez wiz.
20.05.2010 | aktual.: 21.05.2010 09:15
Za uchwaleniem ustawy głosowało 388 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Umowa o małym ruchy granicznym z Białorusią została podpisana w lutym w Warszawie przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi. Po jej wejściu w życie, w pasie przygranicznym możliwy będzie ruch bezwizowy, jedynie na podstawie specjalnych zezwoleń wydawanych przez placówki konsularne obu krajów.
Mały ruch graniczny obejmie pas o szerokości po 30 km - po stronie polskiej i białoruskiej - od granicy. Będzie dotyczył osób zamieszkałych tam na stałe co najmniej od trzech lat.
Po stronie polskiej obejmie: gminy i miasta województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego zamieszkane przez 590 tys. osób, w tym m.in. Białą Podlaską, Augustów, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę, Siemiatycze, a po stronie białoruskiej: rady wiejskie i miasta, zamieszkałe przez ok. 1 mln 100 tys. osób, w tym Brześć i Grodno.
Umowa o małym ruchu granicznym z Białorusią wejdzie w życie po 30 dniach od zakończenia procedury ratyfikacyjnej w obu krajach.
Wiceszef MSZ Jan Borkowski powiedział na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych, że umowa o małym ruchu granicznym z Białorusią wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku 2011 r.
Jak wyjaśniał, wynika to z faktu, że parlament białoruski przyjmie uchwałę upoważniającą prezydenta tego kraju do ratyfikacji najprawdopodobniej podczas jesiennej sesji, która rozpoczyna się w październiku.