PolskaPolacy głuchną

Polacy głuchną

Co trzeci dorosły Polak cierpi z powodu problemów ze słuchem, co piąte dziecko ma zaburzenia słuchu - poinformowali naukowcy i lekarze na poniedziałkowej konferencji inaugurującej IV Ogólnopolski Tydzień Słuchu w Mediach.

26.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 17 do 19% dzieci w wieku szkolnym ma zaburzenia słuchu. Tylko co 5 dziecko z tej grupy poddane jest leczeniu i rehabilitacji. Za 30 lat dzisiejsze pokolenie nastolatków będzie miało słuch 70-latków - mówił prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W Polsce na tysiąc porodów od 3 do 5 dzieci rodzi się z uszkodzonym słuchem. Liczba ta podwaja się w okresie niemowlęcym. Wczesne wykrycie wad słuchu zwiększa szanse wyleczenia oraz zmniejsza koszty rehabilitacji. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka - tłumaczyli lekarze.

Dorosłym Polakom dokuczają szumy uszne. Cierpi na nie 15% populacji. Ich główną przyczyną jest hałas. Wpływa on ujemnie na psychikę i układ nerwowy osób na niego narażonych - mówił prof. Skarżyński.

Problemy ze wzrokiem ma co trzecie dziecko na 13 tys. 547 przebadanych - wynika z badań przeprowadzanych za pośrednictwem portalu www.telezdrowie.pl. Wśród osób z zaburzeniami widzenia 53% siada za blisko telewizora. 54% dzieci ma kłopoty z widzeniem tego, co nauczyciel pisze na tablicy. 48% dzieci gorzej widzących ma gorsze wyniki w nauce.

55% dorosłych osób z zaburzeniami wzroku skarży się na bóle głowy i oczu nasilające się pod koniec dnia.

W ramach "Edukacyjnego Tygodnia Słuchu" lekarze chcą rozpocząć popularyzację konsultacji medycznych za pomocą Internetu. Akcja ta ma ułatwić kontakt pacjentów i ich opiekunów ze specjalistami oraz podnieść wiedzę matek opiekujących się chorymi dziećmi na temat schorzeń słuchu, wzroku i mowy. (aka)

tydzieńsłuchkampania
Komentarze (0)