Trwa ładowanie...
d1pxxas

Polacy coraz częściej płacą kartami za zakupy

Polacy coraz częściej posługują się kartami
debetowymi do płacenia za zakupy, a relatywnie rzadziej do
wypłacania gotówki - poinformowała w komunikacie
Visa Europe w Polsce.

d1pxxas
d1pxxas

Liczba kart debetowych Visa osiągnęła na koniec I kwartału br. 9 mln wśród łącznej liczby 10,6 mln kart Visa wydanych w kraju przez banki członkowskie organizacji. Liczba kart kredytowych Visa zwiększyła się o ponad 52 proc. w ciągu roku.

Według danych NBP za pierwszy kwartał 2005, ogółem liczba kart płatniczych - debetowych, obciążeniowych i kredytowych - wyniosła prawie 17,5 mln sztuk. W tym liczba kart debetowych to ponad 14,5 mld sztuk, a liczba kart kredytowych i obciążeniowych - prawie 3,2 mln, w tym kredytowych - ponad 2,5 mln.

Wartość transakcji kartami płatniczymi w Polsce w pierwszym kwartale 2005 wyniosła ponad 41,5 mld zł, a liczba transakcji - 174,9 mln.

Według niedawnych badań IQS and Quant Group na zlecenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, kartę płatniczą posiada 67 proc. Polaków mających konto w banku. Najczęściej posiadają oni tylko jedną kartę (87 proc.).

d1pxxas

Prawie jedna czwarta badanych (24 proc.) płaci kartą zawsze, gdy jest to możliwe, 18 proc. wówczas, gdy dokonuje dużych zakupów. 30 proc. używa karty tylko wtedy, gdy nie ma przy sobie gotówki, a 19 proc. używa karty wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Visa poinformowała, że całkowite obroty na karty z logo tej organizacji wydane w Polsce wyniosły w ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca br. 23,8 mld euro, a liczba transakcji dokonanych kartami Visa wyniosła 444,7 mln.

Konkurencyjna wobec Visy organizacja MasterCard Europe poinformowała pod koniec czerwca, że w danych za pierwszy kwartał 2005 widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków kartami z odroczonym terminem płatności, czyli kart kredytowych i obciążeniowych.

W Polsce liczba kart z logo MasterCard wyniosła pod koniec marca ponad 6,1 mln, w tym 5,2 mln kart debetowych i ponad 920 tysięcy kart obciążeniowych i kredytowych.

d1pxxas

Liczba kart z odroczonym terminem płatności z logo MasterCard wzrosła w I kwartale o 62,9 proc., w stosunku do I kwartału 2004. Polacy posługiwali się w tym okresie ponad 920 tys. kart tej organizacji i zrealizowali prawie 5 mln transakcji, czyli o 40,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2004. Wartość transakcji tego typu kartami MasterCard osiągnęła w I kwartale br. 360 mln dolarów (wzrost o 28,1 proc.).(ab)

d1pxxas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pxxas
Więcej tematów