Historia wstrząsnęła Polską. Nowy sondaż po mocnych słowach premiera
Premier Mateusz Morawiecki po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy oświadczył, że jest zwolennikiem kary śmierci w przypadku najbardziej brutalnych przestępców. Deklaracja szefa rządu wzbudziła duże emocje. O zdanie w sprawie zapytaliśmy Polaków w najnowszym sondażu dla WP.
17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 11:43
8 maja w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka zmarł 8-letni Kamilek. Chłopiec spędził 35 dni w śpiączce po tym, jak został skatowany przez ojczyma. Dawid B. rzucił chłopca na rozgrzany piec oraz polewał go wrzątkiem. Kamilek wielokrotnie padał ofiarą przemocy domowej. W sobotę w Częstochowie odbył się pogrzeb chłopca. Jego ojczymowi grozi dożywocie.
Śmierć Kamilka wstrząsnęła całą Polską. Sprawa wciąż jest szeroko komentowana w mediach i przestrzeni publicznej. Głos niedawno zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki.
- Dla przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, przestępstw z taką premedytacją, wobec tak niewinnych ofiar, ja jestem osobiście zwolennikiem przywrócenia kary śmierci, ale ona została zniesiona w całej Europie - mówił w ubiegłym tygodniu szef rządu podczas konferencji w Poznaniu. Podkreślił, że "powinniśmy zdecydowanie wzmocnić te zapisy Kodeksu karnego, które mówią o znęcaniu się nad dziećmi, nad niewinnymi, po prostu nad drugim człowiekiem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kara śmierci? Polacy zabrali głos
O słowa Mateusza Morawieckiego ws. przywrócenia kary śmierci zapytaliśmy Polaków w najnowszym badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wyniki pokazują, że ze stanowiskiem premiera zgadza się 48,3 proc. ankietowanych, w tym aż 1/3 badanych jest bardzo przekonana co do przywrócenia kary śmierci.
Przeciwnego zdania jest 46,3 proc. respondentów (z czego 35 proc. "zdecydowanie nie" chce kary śmierci w Polsce).
5,4 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć, czy popiera szefa rządu w tej sprawie.
Wyborcy PiS murem za Morawieckim
O odniesienie się do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego poprosiliśmy także zwolenników poszczególnych obozów politycznych. Aż 76 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy zgadza się ze stanowiskiem premiera.
Wprowadzenia w Polsce kary śmierci nie chce natomiast 65 proc. sympatyków opozycji. Zwolennikiem tego rodzaju kary jest 32 proc. przeciwników PiS.
Najbardziej podzieleni są wyborcy niezdecydowani. Za karą śmierci opowiada się 48 proc. z nich, 38 proc. jest przeciwna. 14 proc. nie ma określonego stanowiska.
Ostatni wyrok śmierci wykonano w Polsce 21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazanym był 29-letni Stanisław Czabański, który brutalnie zgwałcił i zabił kobietę oraz usiłował zabić jej dwie córki. Próba ponownego przywrócenia kary śmierci oznaczałaby konieczność wypowiedzenia europejskich traktatów.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 12-14 maja 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.
Źródło: WP Wiadomości