Pogrzeb Pavarottiego odbędzie się w sobotę
W Modenie w wieku 71 lat zmarł Luciano Pavarotti, najsłynniejszy tenor świata kilku ostatnich dekad. Włoski śpiewak, który sprzedał ponad 100 mln płyt, od ponad roku chorował na raka trzustki. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi.
06.09.2007 | aktual.: 09.09.2007 08:55
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zmarl-luciano-pavarotti-6038674895180929g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zmarl-luciano-pavarotti-6038674895180929g )
Zmarł Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti już od dłuższego czasu cierpiał na raka trzustki, a po operacji w 2006 roku przestał pokazywać się publicznie. Od lipca pojawiały się sprzeczne doniesienia na temat stanu jego zdrowia: podczas gdy córka ogłosiła, że jest umierający, żona zapewniała, że pokonał chorobę i pracuje nad nową płytą, która miała być dla jego wielbicieli wielką niespodzianką.
Stan śpiewaka dramatycznie pogorszył się w środę. W sierpniu spędził on kilkanaście dni w szpitalu, z którego został wypisany dwa tygodnie temu.
Włoscy wydawcy zapowiedzieli, że ok. godz. 13 ukażą się specjalne bezpłatne wydania dzienników "QN", "Resto del Carlino", "La Nazione", "Il Giorno", dedykowane Pavarottiemu. "24 strony w kolorze będą poświęcone ostatnim godzinom, życiu, przyjaciołom, a także będą zawierać najpiękniejsze zdjęcia wielkiego tenora" - podała w komunikacie grupa wydawnicza Poligrafici.
Narodziny gwiazdy
Luciano Pavarotti urodził się w Modenie 12 października 1935 roku. Był synem piekarza. Ojciec, który był również chórzystą w miejscowej operze, poznał się na jego talencie i pozwolił mu studiować z najlepszymi pedagogami.
W 1961 r. Pavarotii wygrał międzynarodowy konkurs wokalny w Teatro Reggio Emilia. W tym samym roku zadebiutował na tamtejszej scenie partią Rudolfa w "Cyganerii". Wkrótce Tullio Serafin zaprosił Pavarottiego do zaśpiewania roli księcia w "Rigoletcie" w Teatro Massimo w Palermo.
W 1963 r. śpiewak po raz pierwszy wystąpił w spektaklach operowych poza granicami Włoch - m.in. w "Łucji z Lammermoor" w Amsterdamie i w "Madame Butterfly" w Barcelonie.
W 1964 r. podpisał pierwszy kontrakt z firmą Decca. W następnym roku po raz pierwszy pojawił się w Ameryce, w "Łucji z Lammermoor" w Miami. Zadebiutował też w La Scali - w "Rigoletcie".
W 1966 r. nagrał dla firmy Decca pierwszą operę w całości - "Beatrice di Tenda" Belliniego oraz recital arii operowych. Wystąpił też w Covent Garden w "Córce pułku" Donizettiego z Joan Sutherland. W 1967 roku podpisał kontrakt na wyłączność nagrań z firmą Decca.
W latach 70. i 80. Pavarotti wiele podróżował, nagrywał, rozszerzał swój repertuar, zdobywając opinię jednego z najwspanialszych tenorów świata.
Miał niezwykle mocny głos, o rozległej skali, sięgającej do C2 .
Pavarotti superstar
W 1990 r. odbył się słynny koncert trzech tenorów - Pavarotti wraz z Placido Domingiem i Jose Carrerasem wystąpił w rzymskich Termach Karakalli. Nagranie z tego koncertu stało się największym przebojem fonograficznym w dziedzinie muzyki poważnej. W ciągu trzech miesięcy sprzedano na świecie trzy miliony płyt i kaset. Od tego czasu Pavarotti chętnie występował na wielkich koncertach plenerowych. Jednym z nich był występ w Hyde Parku, dla 150 tysięcy fanów, w obecności księcia i księżnej Walii. W 1992 r. po raz pierwszy zorganizował w rodzinnej Modenie koncert charytatywny "Pavarotti i przyjaciele", gdzie zaśpiewał wspólnie z gwiazdami muzyki rockowej i rozrywkowej, m.in. ze Stingiem, Zucchero, Mikem Oldfieldem.
Z Pavarottim nagrywali m.in. Bono z U2, Ricky Martin, Eric Clapton.
W 1994 r. po raz drugi doszło do spotkania trzech tenorów - tym razem na Dodger Stadium w Los Angeles.
W 1995 r. Pavarotii wystąpił w Polsce.
Żona młodsza o 35 lat
Wielkim wydarzeniem towarzyskim był jego ślub 13 grudnia 2003 roku z Nicolettą Mantovani, jego byłą sekretarką, młodszą o 35 lat. Uroczystość zaślubin odbyła się w teatrze w Modenie.
Ich córka Alice ma obecnie 4 i pół roku. Gdy jako kilkumiesięczne dziecko zdarzała się jej w nocy płakać Pavarotti uspokajał ją w nietypowy sposób - śpiewał jej najgłośniej jak tylko potrafił.
Kiedy płacze zaczynam jej śpiewać i robię to tak głośno, że przestaje - opowiadał 67-letni wówczas śpiewak w jednym z wywiadów prasowych. Boję się, kiedy Alice płacze w nocy. Próbuję ukołysać ją do snu śpiewem albo wstaje do niej Nicoletta lub niania - dodał.
Pavarotti ma jeszcze trzy dorosłe córki ze związku z poprzednią żoną Aduą. Teraz mam czas na bycie ojcem. Uwielbiam moje starsze córki, ale nigdy dotąd nie miałem czasu, aby poświęcać go dzieciom. Czasy były zupełnie inne, a ja podróżowałem po całym świecie robiąc karierę - wyjaśnia śpiewak.
Ostatni występ
Po raz ostatni Pavarotti wystąpił przed światową widownią 10 lutego 2006 roku, gdy wykonał arię "Nessun Dorma" podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.
W 2004 roku Pavarotti zrezygnował z występów w spektaklach operowych, z powodu kłopotów z nadwagą i kolanem, które przeszkadzały mu w poruszaniu się po scenie. W tym samym roku niespodziewanie zerwał swoją pożegnalną trasę dookoła świata.
Pavarotti słuchał Kiepury
Krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że zmarł jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych świata. Dla znawcy muzyki, zmarły śpiewak był symbolem doskonałości operowej.
Bogusław Kaczyński przypomniał swoją dawną rozmowę z Pavarottim, który wspominał mu, że przez całe dzieciństwo wsłuchiwał się w muzykę Jana Kiepury. I tak jak on, chciał śpiewać dla jak największej liczby ludzi.
Zobacz także: Luciano Pavarotti w serwisie muzyka.wp.pl