Trwa ładowanie...
d3603iy

Pogrzeb Karola Modzelewskiego. "Spocznie na Powązkach w Warszawie"

Karol Modzelewski zostanie pochowany w środę 8 maja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Profesor, historyk i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL zmarł 28 kwietnia. Uroczystości będą miały charakter świecki i prywatny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karol Modzelewski
Karol Modzelewski (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Tomasz Leśniowski)
d3603iy

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 8 maja o godzinie 15 w Warszawie. Kamil Dąbrowa (pełnomocnik rodziny do spraw pochówku) poinformował, że rodzina profesora chce zachować prywatny charakter pogrzebu.

- Profesor spocznie obok grobu Zbigniewa Romaszewskiego i bardzo blisko swego przyjaciela, Jacka Kuronia - poinformował Dąbrowa.

Zaznaczył, że uroczystości będą miały charakter świecki.

d3603iy

"Człowiek lewicy"

Karol Modzelewski w 1964 roku wraz z Jackiem Kuroniem napisał list otwarty do partii, krytykujący linię polityczną PZPR za odejście od ideałów socjalizmu. Był jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 roku.

Zobacz także: Adam Bielan: Leszek Jażdżewski to Palikot 2.0

Sam zawsze określał się mianem "człowieka lewicy". W więzieniach spędził łącznie 8,5 roku. Był także szykanowany przez władzę w mediach, utrudniano mu prowadzenie kariery naukowej.

d3603iy

Od listopada 1980 do kwietnia 1981 pełnił funkcję rzecznika prasowego NSZZ "Solidarność”. Był autorem pomysłu przyjęcia przez związek jego nazwy "Solidarność".

Karol Modzelewski urodził się w Moskwie w 1937 r. w rodzinie działaczy komunistycznych i pierwsze lata życia spędził w domu dziecka dla dzieci komunistów.

Do Polski trafił po wojnie - dopiero w wieku 8 lat zaczął uczyć się języka polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3603iy

Podziel się opinią

Share

d3603iy

d3603iy
Więcej tematów