ŚwiatPogrzeb Haririego w atmosferze antysyryjskiej

Pogrzeb Haririego w atmosferze antysyryjskiej

Były premier Libanu Rafik Hariri, zabity zamachu, został pochowany w środę w centrum Bejrutu w obecności setek tysięcy Libańczyków, przybyłych z całego kraju. Wielu z nich wznosiło hasła antysyryjskie.

Pogrzeb Haririego w atmosferze antysyryjskiej
Źródło zdjęć: © AFP

W czasie krótkiej ceremonii pogrzebowej na Placu Męczenników biły dzwony stołecznych kościołów, muezini z minaretów recytowali modlitwę za umarłych. Tłum wypełnił plac i otaczające ulice. Nad nim powiewały tysiące flag libańskich.

W pogrzebie, zgodnie z życzeniem rodziny, nie wzięli udziału przedstawiciele prosyryjskiego rządu libańskiego. Uczestniczyli w nim natomiast przewodniczący parlamentu libańskiego Nabih Berri i deputowani. Rodzina byłego premiera zażądała, by pogrzeb miał charakter "ludowy", nie oficjalny.

Prezydent Francji Jacques Chirac, osobisty przyjaciel Haririego, który w środę przybył do Bejrutu, złożył rodzinie zmarłego kondolencje i wyraził życzenie, by sprawa zamachu została w pełni wyjaśniona. Chirac, który przybył na pogrzeb wraz z małżonką, powiedział, że Hariri "był nosicielem ideału demokracji i wolności dla Libanu, ideału suwerenności i niepodległości dla tego kraju, z którym wszystko go wiązało".

Amerykański zastępca sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu William Burns, który reprezentował Stany Zjednoczone, po zakończeniu ceremonii pogrzebowej sformułował żądanie "bezzwłocznego wycofania" armii syryjskiej z Libanu.

Przed złożeniem zmarłego w grobie na Placu Męczenników, trumnę owiniętą flagę libańską synowie Rafika Haririego i bliscy krewni nieśli na ramionach pośród tłumu.

Tysiące uczestników uroczystości skandowało w gniewie "Precz z Syrią", "Powiedzmy prawdę, nie chcemy Syrii", "Syria jest źródłem terroryzmu". Pożegnanie zamordowanego byłego premiera Libanu przekształciło się w wielką antysyryjską demonstrację Libańczyków. Mimo zaprzeczeń Damaszku, wielu Libańczyków obarcza właśnie Syrię odpowiedzialnością za śmierć Haririego.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli również sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Mussa, premier Egiptu Ahmed Nazif, przedstawiciel Unii Europejskiej Marc Otte, reprezentant Autonomii Palestyńskiej, minister spraw zagranicznych Nabil Szaath. Sekretarza generalnego ONZ reprezentował jego doradca Lachdar Brahimi.

W kondukcie pogrzebowym szli liczni przedstawiciele opozycji libańskiej i najwyżsi dostojnicy religijni.

Równocześnie z pogrzebem Haririego odbył się pogrzeb jego siedmiu ochroniarzy, którzy razem z nim zginęli w zamachu.

60-letni Hariri, muzułmanin-sunnita, biznesmen z miliardowym majątkiem, zrezygnował z kierowania libańskim rządem w październiku ubiegłego roku. W ostatnim czasie przyłączył się do wezwań opozycji, by Syria wycofała swe wojska z Libanu przed wyborami powszechnymi. Wyrażał też sprzeciw wobec przedłużenia o trzy lata przez parlament - pod naciskiem Damaszku - kadencji jego rywala, prezydenta Emile'a Lahouda.

Syria utrzymuje w Libanie 14 tysięcy żołnierzy. Zostali oni rozlokowani tam w latach 1975-90, gdy wojna domowa w Libanie groziła rozpadem kraju. Po zakończeniu konfliktu wojska syryjskie pozostały na miejscu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)