PolskaPogrzeb Grzegorzewskiego

Pogrzeb Grzegorzewskiego

Rodzina, przyjaciele i wielbiciele
twórczości Jerzego Grzegorzewskiego pożegnali zmarłego artystę. Trumna z ciałem jednego z najwybitniejszych polskich
reżyserów teatralnych spoczęła w grobie na Cmentarzu Wojskowym na
warszawskich Powązkach.

Pogrzeb Grzegorzewskiego
Źródło zdjęć: © PAP

We mszy św. w Kościele Środowisk Twórczych, poprzedzającej pogrzeb, uczestniczyli czołowi przedstawiciele polskiej sceny, m.in. Jan Englert, Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska, Magdalena Zawadzka, Wojciech Malajkat, Dorota Segda, Ignacy Gogolewski.

Był człowiekiem, którego dotykało cierpienie w sercu, poszukiwał Boga, miał swoje wzloty i upadki, ciągle poszukiwał siebie prawdziwego i z tego szukania rodziła się jego twórczość - powiedział ks. Wiesław Niewęgłowski, który celebrował mszę św.

Minister kultury Waldemar Dąbrowski podkreślił podczas nabożeństwa, że Grzegorzewski miał dwa priorytety w życiu - córkę Antoninę i teatr.

Na Powązkach Grzegorzewskiego pożegnał m.in. dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, Jan Englert. Nie będę mówić o uczuciach, bo te są oczywiste. Przychodzi mi tylko jedna myśl do głowy - Grzegorzewski stwarzał dom Wyspiańskiego, a zostawił dom Grzegorzewskiego - powiedział Englert. Dodał, że zarówno Teatr Narodowy, jak i cały teatr polski jest domem Jerzego Grzegorzewskiego.

Po pogrzebie miłośnicy twórczości reżysera spotkali się w warszawskim klubie Le Madame na spotkaniu poświęconym jego pamięci.

Jerzy Grzegorzewski (1939-2005) zmarł 9 kwietnia w Warszawie. Ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych i Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST. W swojej karierze artystycznej związany był m.in. z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza, Starym Teatrem w Krakowie, warszawskim Teatrem Studio i Teatrem Narodowym.

Najczęściej interpretował teksty Witkacego, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Antoniego Czechowa oraz Tadeusza Różewicza. Większość spektakli stworzonych na podstawie scenariusza własnego Grzegorzewskiego były kompilacjami tekstów Szekspira, Wyspiańskiego, Witkiewicza czy Mickiewicza.

Ostatnim spektaklem stworzonym przez Grzegorzewskiego był wystawiany od stycznia w Teatrze Narodowym "On. Drugi powrót Odysa". Grzegorzewski napisał scenariusz spektaklu, a jego córka Antonina - monolog, który pojawia się w przedstawieniu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)