Trwa ładowanie...
pogoda

Pogoda. Zima na Saharze

Pogoda na świecie zaskakuje. W ostatnich dniach Sahara pokryła się lodem, a w Arabii Saudyjskiej temperatura spadła do -2 stopni Celsjusza.
Share
Pogoda. Zima na Saharze
Pogoda. Zima na SaharzeŹródło: East News
d3j9mkk

Niskie temperatury i śnieg w styczniu są naturalnym zjawiskiem w wielu częściach świata, ale pustynne obszary Afryki i Bliskiego Wschodu na ogół do nich nie należą. W ostatnim czasie w wymienionych regionach dochodzi jednak do anomalii pogodowych.

W minioną środę w jednym z miast Algerii odnotowano temperaturę - 3 st. C oraz śnieg. Po raz ostatni temperatury spadły w tamtym regionie poniżej zera ponad pół wieku temu. Także w Arabii Saudyjskiej odnotowano niskie temperatury oraz śnieg.

Zjawiska takie jak śnieg i lód są niezwykle rzadkie w rejonach pustynnych, ale nie są zupełnie niespotykane. Zwykle temperatury spadają gwałtownie w ciągu nocy, ale wszelkie opady śniegu topnieją już następnego dnia. Tym razem było inaczej - śnieg utrzymał się znacznie dłużej.

d3j9mkk

W algierskim mieście Ain Sefra opady śniegu pojawiły się także w 2018 i 2017 roku. Wcześniej po raz ostatni odnotowano je tam w roku 1980. Średnia temperatura w tym regionie w styczniu wynosi 12 st. C.

Pogoda. Mroźne powietrze nad Polską

Także w Polsce odnotowano jedną z najmroźniejszych nocy od dwóch lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura lokalnie spadła poniżej -27 st. C, a przy gruncie nawet do -33 st. C. Najzimniej ponownie było na północnym wschodzie.

Z prognoz wynika, że przed nami jeszcze mroźny poniedziałek. Termometry 18 stycznia pokażą od -14 st. C na północnym wschodzie, przez około -10 st. C w centrum Polski, do 0 st. C na krańcach zachodnich.

d3j9mkk

W ciągu dnia w poniedziałek możemy liczyć na rozpogodzenia - szczególnie na wschodzie. W drugiej połowie dnia od zachodu nad Polskę nadejdzie aktywny front, który przyniesie nowe opady śniegu.

Wieczorem na zachodzie i północnym zachodzie może padać też śnieg z deszczem.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski przeprasza stojących na mrozie seniorów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j9mkk

Podziel się opinią

Share
d3j9mkk
d3j9mkk
Więcej tematów