Pogoda w sierpniu. Nadchodzi fala ekstremalnych upałów
Pogoda w sierpniu zaskoczy nas podwójnie. Dotychczasowe prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uległy radykalnej zmianie. Przyszły miesiąc będzie wyjątkowo gorący, a temperatura w wielu miejscach osiągnie nawet 34 st. C.
Pogoda w sierpniu przyniesie ze sobą upały "jeszcze większe" niż dotychczas w tym roku - wskazuje w rozmowie z tvp.info rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski. W przyszłym miesiącu również temperatury we wszystkich 16 województwach będą oscylowały powyżej normy.
- Jeśli ktoś wybrał urlop w sierpniu to była to bardzo dobra decyzja - stwierdza Walijewski.
Pogoda w sierpniu. Fala upałów "jeszcze większych" niż dotychczas
Upały z temperaturami do 33-34 stopni Celsjusza w sierpniu będą występowały częściej. To oznacza, że również noce będą gorące. Wówczas temperatura w godzinach nocnych nie będzie spadać poniżej 18 st. C.
Zobacz też: Pogoda da popalić w wakacje. IMGW ostrzega przed groźnym latem
- Wyniki obliczonego modelu wskazują, że wartości na termometrach będą wyższe niż 10 najcieplejszych sierpni z ostatniego 30-lecia - tłumaczy rzecznik IMGW.
Dodatkowo synoptyk zaznacza, że fala upałów uderzy już po weekendzie. Do środy w całej Polsce będzie wciąż gorąco.
Walijewski zaznacza, że kolejna fala gorąca nadejdzie już po weekendzie i potrwa do środy, a po tym będzie systematycznie nawracać.
– (...) Wakacje nad morzem, gdzie zazwyczaj mamy odrobinę niższe temperatury, będą w sierpniu naprawdę przyjemne. Myślę, że to optymistyczna prognoza dla tych, którzy zdecydowali się na urlop w sierpniu - ocenia synoptyk.
Pogoda w sierpniu. Nowa prognoza IMGW
Jeżeli zaś chodzi o deszcze, Walijewski przekazał, że w większości kraju opady mieścić się będą w "normie wieloletniej", zaś na Mazurach spadnie ich nieco mniej. - Co dla osób wypoczywających nad Mazurami może być również dobrą wiadomością - zauważa ekspert.
Walijewski dodaje jednak, że sierpniowe upały oznaczają także pogodową karuzelę. Nie obędzie się również bez gwałtownych burz z gradem .
- Punktowe ulewy, zalania w wyniku intensywnych opadów deszczu, kilkucentymetrowe gradziny - to już staje się normą. Z jednej strony wakacyjna, fajna pogoda, z drugiej strony ta wysoka temperatura przysparza też problemów, jak choćby sinice - wskazuje Grzegorz Walijewski.
Ciepła woda w Bałtyku i jeziorach sprzyja sinicom
– W czasie takiej pogody woda szybko się nagrzewa. Temperatura Bałtyku i jezior jest już dość wysoka, wszędzie powyżej 20 stopni. A w niektórych jeziorach, także tych głębokich, rynnowych, odnotowaliśmy temperaturę nawet 26 stopni Celsjusza – dodaje Grzegorz Walijewski. Synoptyk zauważa, że to m.in. wysoka temperatura w zbiornikach wodnych przyczynia się do rozkwitu sinic.
Źródło: tvp.info
Przeczytaj także: