Trwa ładowanie...
d22j75t

Pogoda. Totalne załamanie pogody. Sypnie śniegiem. Ostrzeżenia IMGW i RCB

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie nas rozpieszczać. Do Polski wkracza potężna strefa opadów. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia I i II stopnia. Sypnie śniegiem. Pojawią się zawieje śnieżne i wichury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Prawie cała Polska w deszczu. W górach śnieg
Pogoda. Prawie cała Polska w deszczu. W górach śnieg (PAP)
d22j75t

Pogoda. To będzie wyjątkowo niebezpieczny dzień. Ostrzeżenia wydały zarówno RCB jak i IMGW. Synoptycy mówią o totalnym załamaniu pogody. W prognozie deszcz, śnieg, wichura i możliwe podtopienia.

Nad Europą dominuje układ niskiego ciśnienia. To powoduje, że do Polski napływa bardzo wilgotne powietrze.

Od Czech i Słowacji wkraczają intensywne opady deszczu. W ciągu dnia będzie padać coraz mocniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla centrum i południa kraju. Prognozuje się, że w ciągu doby może spaść nawet do 40 mm.

d22j75t

Tylko na Pomorzu dzień upłynie bez deszczu.

W kilkunastu powiatach na zachodzie Polski pojawią się gęste mgły, ograniczające widzialność nawet poniżej 200 m.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW IMGW
Pogoda. Ostrzeżenia IMGW (IMGW)
Pogoda. Opady deszczu - 13.10 Ventusky.com
Pogoda. Opady deszczu - 13.10 (Ventusky.com)

Pogoda. Silny wiatr i niskie temperatury

Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem, a nawet wichurami, łamiącymi drzewa i powodującymi szkody. Porywy mogą dojść nawet do 90 km/h. Szczególnie niebezpiecznie będzie wieczorem i w nocy. W górach wiatr może osiągać ponad 100 km/h.

d22j75t

Temperatura będzie oscylować od 7 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 12 na północnym zachodzie.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda. W górach śnieg i zawieje

W górach sypnie śniegiem. Mogą pojawić się zawieje śnieżne. W Tatrach pojawi się do 15 cm świeżego śniegu, w Sudetach do 10 cm i nawet do 30 cm w Karkonoszach.

Pogoda w Tatrach. Ostrzeżenia TOPR i TPN

Warunki w górach są bardzo trudne. Pojawiły się ostrzeżenia dla turystów.

d22j75t

"Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Powyżej około 2000 m n.p.m. zalega cienka warstwa śniegu. Jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach jest mokro i zalega dużo błota. Tam również jest bardzo ślisko" - brzmi komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego.

TOPR zdecydowanie odradza wręcz wyjścia w góry powyżej powyżej górnej granicy lasu. Ratownicy informują o dużych opadach śniegu, które stworzą bardzo trudne i ryzykowne warunki do uprawiania turystyki. "Przy dużej intensywności opadów śniegu może pojawić się zagrożenie lawinowe" - czytamy na profilu TOPR.

IMGW informuje o stanie wody w rzekach

IMGW ostrzega, że na południu kraju niebezpiecznie przybywa wody w rzekach i ciągle jej przybywa. W niektórych miejscach pada już od doby.

 IMGW
(IMGW)

Dodatkowo pojawił się alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie dotyczy wezbrania rzek i potoków oraz możliwości podtopień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22j75t

Podziel się opinią

Share
d22j75t
d22j75t
Więcej tematów