Pogoda. Synoptycy ostrzegają. Nadchodzą załamanie i groźne opady

Po niezwykle upalnym czerwcu mamy wyjątkowo chłodny lipiec. Synoptycy nie mają już wątpliwości – ten miesiąc będzie historycznie zimny. Niskie temperatury to jedno, ale trzeba przygotować się na dużo groźniejsze zjawisko – trąby powietrzne.

Pogoda. Synoptycy ostrzegają. Nadchodzą załamanie i groźne opady
Źródło zdjęć: © Youtube.com | arkadiusz wojtowicz
Katarzyna Romik

11.07.2019 | aktual.: 11.07.2019 12:52

Niebezpieczne tornada mogą pojawić się już w piątek. Zagrożone regiony to głównie Małopolska i Lubelszczyzna. Tam mogą tworzyć się trąby powietrzne, a porywisty wiatr – oceniają eksperci – "będzie miał siłę destrukcyjną".

Meteorolodzy tłumaczą to (ponownym już w lipcu) załamaniem pogody. - Na skutek zafalowania frontu chłodnego intensywne opady deszczu, ulewy i gwałtowne burze spodziewane są na południu i wschodzie kraju – relacjonuje meteorolog Ryszard Olędzki.

Tam może dochodzić do podobnych scen, jakie rozegrały się na początku tygodnia na Ziemi Łódzkiej. Jedna z superkomórek burzowych przyniosła krótkotrwałą trąbę powietrzną.

Naoczny świadek w pobliżu wsi Jerzmanowice (woj. łódzkie) zaobserwował krótkie tornado, prawdopodobnie związane z mezocyklonem jednostki burzowej. Wiatr przyniósł spore szkody – połamał drzewa i gałęzie. Lej tornada przeszedł obok miejscowości Zofiówka (osada wsi Czołczyn).

Obraz
© ventusky | Venturi

Eksperci ocenili siłę trąby na F0 w skali Fujity. To najniższa wartość w 6-cio stopniowej skali. Oznacza, że wiatr może osiągać prędkość od 60 do 116 km/h, a zniszczenia spowodowane żywiołem określa się jako "lekkie": połamane drzewa, wyrwane te, które są płytko zakorzenione, zniszczone kominy, dachy oraz znaki drogowe.

Synoptycy zaznaczają, że trąby, które mogą pojawić się w weekend mogą mieć podobną siłę.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że jest w stałym kontakcie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Będziemy reagować na bieżąco – zapewnia w rozmowie z nami Anna Adamkiewicz z RCB. – W czwartek nie mamy żadnych ostrzeżeń meteorologicznych ani hydrologicznych. Monitorujemy sytuację i jak tylko pojawią się nowe prognozy zareagujemy i wydamy niezbędne komunikaty – podkreśla.

Pogoda. Polska sprzyja powstaniu trąb powietrznych

Wilgotna warstwa graniczna, niski poziom kondensacji chmur i silniejsze przyspieszanie prądów wstępujących w kłębiastych chmurach deszczowych (Cumulonimbusach) – to według eksperta pogodowego Arkadiusza Wójtowicza warunki, w których mogą powstać w Polsce tornada.

Synoptyk prognozuje, że przed strefą frontu, który nadciąga z Niemiec, występować będzie przelotny deszcz oraz słabe burze w rozproszeniu utrzymujące się do godzin nocnych, głównie w pasie od Niziny Szczecińskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką po Wyżynę Małopolską.

– Zjawiska te mogą być miejscami gwałtowne. Może dojść do podtopień. Niewykluczone są trąby powietrzne – podkreśla Wójtowicz.

Przyszły tydzień przyniesie nieznaczne ocieplenie, jednak najprawdopodobniej na temperatury powyżej 25 stopni nie mamy co liczyć. Prognozowane są w dalszym ciągu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie bardzo gwałtowne.

Synoptycy już mówią o anomaliach pogodowych. – Czerwiec był ekstremalnie upalny, temperatura przekroczyła historyczne rekordy. Z kolei lipiec zapisze się z dużą ujemną anomalią temperatury. Od niskich temperatur mamy szanse odpocząć w ostatniej części lipca, jednak prognozy dalej się zmieniają i ocieplenie może nie być tak wyraźne, jak było jeszcze przewidywane kilka dni temu – podkreśla Wójtowicz.

Zobacz prognozę na kolejne 28 dni. (www.pogoda.wp.pl)

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)