Czeka nas nietypowa zima. Najnowsze mapy od IMGW
Według najnowszych modeli pogodowych IMGW, w najbliższych miesiącach czeka nas kilka niespodziewanych zwrotów. Nadchodzi czas intensywnych opadów. Marzec może pozytywnie nastroić nas ciepłem tylko po to, byśmy w kwietniu zmierzyli się z nagłą zmianą pogody.
09.12.2023 | aktual.: 09.12.2023 20:46
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Choć kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła, niemal w całej Polsce od wielu dni za oknem jest biało i mroźne. Dawno nie było w naszym kraju takiej jesieni. IMGW pokazało mapy długoterminowej eksperymentalnej prognozy pogody na najbliższe cztery miesiące. Okazuje się, że przed nami jeszcze więcej atmosferycznych niespodzianek.
Będzie mokro i wilgotno
Według map IMGW najbliższe cztery miesiące będą charakteryzować się opadami powyżej normy. W zależności od temperatury powietrza mogą to być deszcze, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieżyce. Oznacza to, że w styczniu suma opadów może być wyższa nawet od 58,2 mm, co jest normą dla Koszalina.
Z kolei w lutym norma mieści się w granicach od 12,1 mm do 53 mm. Jeszcze większe opady, bo wynoszące nawet 67,8 mm są charakterystyczne dla marca. W kwietniu natomiast możemy spodziewać się, że zostanie przekroczona norma, licząca od 16,5 mm w Gdańsku do nawet 97 mm w Zakopanem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temperatura jak w kalejdoskopie
Od kilku lat przyzwyczajamy się do zimy łagodniejszej niż wskazują na to normy. W tym roku będzie nieco inaczej. Styczeń i luty szykuje nam średnie temperatury mieszczące się w normach - będą to w związku z czym raczej delikatne mrozy, a w lutym mogą już zgodnie z normą pojawiać się wartości na plusie.
Zobacz także
Należy jednak pamiętać, że mowa jest o średniej temperaturze, co oznacza, że mogą pojawić się zarówno wysokie mrozy, jak i wyraźne odwilże.
Pozytywnie może nastroić nas marzec. IMGW przewiduje, że średnie temperatury będą wówczas powyżej normy, a więc dotknie nas wyraźne ocieplenie. Czy to będzie oznaczać, że już w marcu czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda? Niezupełnie, bo z kolei kwiecień przyniesie gwałtowne ochłodzenie i temperatury spadną poniżej średniej normy.
Przedstawione przez IMGW prognozy pogody są eksperymentalne, co oznacza, że mogą być obarczone ryzykiem błędu.