Trwa ładowanie...
dalyk8b

Pogoda. Powrót prawdziwego lata. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Szykuje się gorąca niedziela w całym kraju. W przeważającej części kraju termometry wskażą blisko 30 kresek powyżej zera, a od nowego tygodnia spodziewany jest prawdziwy powrót upałów. Mimo sprzyjającej aury, w niektórych miejscach może zagrzmieć. Lokalnie może spaść grad.
Share
Pogoda. W przeważającej części kraju będzie naprawdę gorąco
Pogoda. W przeważającej części kraju będzie naprawdę gorącoŹródło: ventusky, Fot: ventusky
dalyk8b

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać w niedzielę alarmy pierwszego stopnia przed burzami. Dotyczy to przede wszystkim województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego

W tych regionach prognozowane są "wyładowania atmosferyczne z opadami deszczu do 25-30 l/mkw. oraz porywami wiatru rozpędzającymi się do 65-75 km/h". Dodatkowo na Dolnym Śląsku spodziewany jest także opad gradu. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano, póki co, dla 20 powiatów - głównie z woj. dolnośląskiego i opolskiego.

dalyk8b

Niedziela będzie zdecydowanie udana dla mieszkańców zachodnich rejonów kraju. Najcieplej będzie w Zielonej Górze - tam synoptycy przewidują 29 stopni na plusie. Ciepło będzie także w Szczecinie oraz Gorzowie Wielkopolskim - termometry wskażą tam 27 stopni Celsjusza.

Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie Polski oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Zarówno w Gdańsku, jak i w Olsztynie przez Białystok i Suwałki temperatura nie przekroczy 25 stopni powyżej zera.

W centralnej Polsce ma być równie ciepło - w Warszawie, Poznaniu oraz Łodzi synoptycy prognozują temperaturę w granicach 26-27 stopni. Podobnie ma być także na południu - najcieplej będzie w Krakowie. Mieszkańcy historycznej stolicy Polski mogą liczyć nawet na 27 stopni. Tam późnym popołudniem może dojść do wyładowań atmosferycznych.

dalyk8b

"W górach możliwe są miejscowe burze o małym natężeniu. Może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem do 1 cm i wiatrem do 90 km/h" - wynika z jednego z ostrzeżeń pogodowych. W Zakopanem pierwsza burza z deszczem może nawiedzić już o 11 i potrwać do późnych godzin wieczornych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

"Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega Instytut.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dalyk8b

Podziel się opinią

Share
dalyk8b
dalyk8b
Więcej tematów