Trwa ładowanie...

Pogoda. Pierwszy tydzień wiosny pełen słońca

W pierwszym tygodniu wiosny pogoda mile nas zaskoczy, bo dominującymi układami barycznymi nad Polską będą dwa oddzielne, pogodne wyże. Na początku tygodnia będzie to pogodny wyż Peter, który znad wschodniego Bałtyku przez wschodnią Polskę szybko zsunie się na południe, nad wschodnie Bałkany i tam zaniknie.

Pogoda dla PolskiPogoda dla PolskiŹródło: modellzentrale
dgptnc2
dgptnc2

Natomiast od połowy tygodnia w wolne miejsce po Peterze wbije się swoim klinem nowopowstały wyż znad Morza Północnego. Zatem pomimo przebudowy pola barycznego, to za sprawą obu ośrodków wyżowych cały tydzień, w całym kraju zapowiada się pogodny i słoneczny z dominacją prawie bezchmurnego nieba, na którego błękicie gdzieniegdzie mogą pojawiać się tylko niewielkie ławice pierzastych Cirrusów i pojedyncze obłoki kłębiastych Cumulusów.

Pogoda. W środę nawet na 20 stopni w cieniu

Wraz z przebudową pola barycznego zmianie ulegać będzie również kierunek i źródło napływających mas powietrza. Jeszcze w poniedziałek, kiedy Peter obejmował będzie wschodni Bałtyk i wschodnią Polskę, to z północnego wschodu i ze wschodu napływać będzie rześkie powietrze kontynentalne. Stąd w poniedziałek w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 10/11 na wschodzie do 12/13 na zachodzie.

Jednak już od wtorku, kiedy Peter dotrze nad wschodnie Bałkany, to z południa dmuchnie czarnomorskim i bałkańskim ciepłem, temperatura poszybuje w górę i dobije do 14 stopni na wschodzie i do 16 na zachodzie. Jednak kumulacja południowego ciepła nastąpi w środę, bo na wschodzie temperatura podskoczy do 16 stopni, a na zachodzie dobije nawet do 20. Dopiero od czwartku kiedy pogodę przejmie wyż znad Morza Północnego, to zmieni się cyrkulacja powietrza.

dgptnc2

I tak, nad zachodnią Polskę (dookoła wyżu przez Szkocje i Cieśniny Duńskie) docierać będzie ciepłe powietrze znad Azorów, a nad wschodnią część kraju spływać będzie chłodniejsze powietrze skandynawskie. Stąd w drugiej połowie tygodnia na wschodzie ochłodzi się i tutaj notować będziemy od 11 do 13 stopni, a na zachodzie utrzyma się przyjemna temperatura z okolic 16 stopni. Jednak należy zauważyć, że powyższe wartości, to temperatura w cieniu, zatem w słońcu (którego będzie pod dostatkiem) będzie zdecydowanie cieplej.

Walka dwóch drapieżników. Turystom udało się ją sfilmować starcie krokodyli

Pogoda. Ciepłe będą także noce i poranki

Ponieważ zacznie do nas napływać ciepłe powietrze, to pomimo nocnych rozpogodzeń i utraty ciepła ziemi do końca tygodnia prawie w całym kraju poranki utrzymają się na plusie i temperatura na 2m wahać się będzie od 2 stopni na wschodzie do 5 na zachodzie, tylko przy gruncie pojawiać będą się niewielkie przymrozki.

dgptnc2

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki.

Wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgptnc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgptnc2
Więcej tematów