Pogoda. Ostrzeżenia przed wiatrem. W weekend deszcz i deszcz ze śniegiem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców 4 województw przed silnym wiatrem. A jaka pogoda czeka nas w weekend? W sobotę w większości kraju będzie pogodnie, ale już od niedzieli czekają nas opady i ochłodzenie związane z napływem powietrza polarno–morskiego.
Synoptycy zalecają na piątek ostrożność oraz śledzenie komunikatów pogodowych. W porywach wiatr osiągnie nawet 80 km/h. Najmocniej będzie wiało w strefie nadmorskiej, a alerty wydano dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także dolnośląskiego oraz opolskiego.
Biuro Prognoz Cumulus informuje, że w weekend pogoda będzie w kratkę. W sobotę za sprawą wyżu znad Bałkanów na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, dość słonecznie i bez opadów. "Jedynie na północy (od Zachodniopomorskiego po Podlasie) da o sobie znać front atmosferyczny, który przyniesie chmury i opady" - czytamy. W nocy front przemieści się wgłąb kraju i obejmie swoim zasięgiem większość regionów.
W nocy chwilami opady będą intensywniejsze i do rana na obszarach nizinnych spadnie od 2 do 5 l/m2, a w Sudetach, w Beskidach i w Tatrach od 4 do 7 cm świeżego śniegu. Jak na luty będzie bardzo ciepło, bo od plus 6-8 na północy i na wschodzie, do 9-12 na zachodzie i południowym-zachodzie.
Pogoda. W niedzielę możliwe zamiecie i zawieje śnieżne
W niedzielę czeka nas zmiana pogody i ochłodzenie. Nad krajem pojawi się powietrze polarno-morskie znad Morza Norweskiego i temperatura spadnie o kilka kresek - termometry oscylować będą od 4 do 6 stopni.
Znacząco wzrośnie też liczba chmur i opadów. W większości województw popada deszcz, ale pojawią się też deszcz ze śniegiem i śnieg. "Na dodatek opady będą nieco intensywniejsze, bo na przeważającym obszarze kraju spadnie od 5 do 15 l/m2, a w Sudetach, Beskidach i w Tatrach do 10-15 cm świeżego śniegu" - informują synoptycy.
W związku z tym uważajmy, bo w całym kraju drogi będą śliskie. Natomiast w górach drogi oraz szalki górskie z powodu licznych zamieci i zawiei śnieżnych mogą być nawet nieprzejezdne.
Źródło: Biuro Prognoz Cumulus, RadioZET