Trwa ładowanie...
d42ne05

Jarosław Gowin o języku nienawiści. "Zdecydowanie częściej używają go wyborcy opozycji"

Wicepremier Jarosław Gowin powołał się na opracowania lewicowych badaczy Michała Bilewicza i Macieja Gduli. Stwierdził, że nawet socjologowie krytykujący PiS przyznają, iż po stronie sympatyków rządu poziom mowy nienawiści jest znacznie niższy niż wśród wyborców opozycji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin. (East News)
d42ne05

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że zaostrzanie języka także w środowisku naukowym ma miejsce od wielu lat. W rozmowie z Polskim Radiem 24 przypomniał, że w 1989 roku był stypendystą uniwersytetu Cambridge. - Chciałem wtedy wypożyczyć książkę brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona. Ale miejsce, gdzie miała znajdować się książka, była tylko karteczka z napisem "faszysta". Już wtedy próbowano więc stygmatyzować myślicieli konserwatywnych - stwierdził.

Lider Porozumienia skomentował, że podobna sytuacja ma obecnie miejsce w Polsce. Ocenił, że od momentu dojścia do władzy Zjednoczonej Prawicy, wiele osób piastujących wcześniej wysokie stanowiska nie może się z tym pogodzić.

d42ne05

- To stygmatyzowanie tych, którzy rzekomo mieli być gorsi. Okazuje się, że werdykt demokracji, to właśnie nas, przedstawicieli demokratycznej większości polskich małych miast, miasteczek i wsi uczynił odpowiedzialnymi za kierowanie nawą państwową. Co więcej, nasz rząd przyniósł Polsce bardzo dużo korzyści. Zdecydowanie więcej niż jakiekolwiek inne rządy ugrupowań związanych z tzw. elitami - powiedział Gowin.

Jarosław Gowin o wykształceniu wyborców

Polityk powołał się także na opracowania profesora UW Michała Bilewicza. - On nie ukrywa swoich zdecydowanie lewicowych poglądów i swojego zdecydowanie krytycznego nastawienia do naszych rządów, natomiast jest rzetelnym badaczem. Ku własnemu zaskoczeniu analizując tzw. język nienawiści stwierdził, że wyborcy opozycji używają go zdecydowanie częściej, niż wyborcy Zjednoczonej Prawicy - zaznaczył.

Zobacz też: Zaskakujący apel Adama Bielana do Donalda Tuska. Wszystko przez wpis

Jarosław Gowin skomentował też prace doktora habilitowanego nauk społecznych Macieja Gduli. Ma z nich wynikać, że wiele krążących w przestrzeni publicznej stereotypów jest nieprawdziwych. Jako jeden z nich podał fakt, że chociaż sugeruje się inaczej, wyborcy Zjednoczonej Prawicy są dobrze wykształceni i mają pozytywny stosunek do procesów modernizacyjnych. – To jest ciekawa obserwacja, tym bardziej, że znów mamy do czynienia z badaniami uczonego reprezentującego wyraźnie lewicowe poglądy, który zresztą jest teraz posłem klubu Nowa Lewica - powiedział Gowin.

d42ne05

Źródło: Polskie Radio 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42ne05

Podziel się opinią

Share

d42ne05

d42ne05
Więcej tematów