Pogoda. Potężny wyż Oliver nad Polską. Padnie rekord
Dotychczasowy pogodny wyż Neo znad Morza Czarnego odsuwa się powoli na południowy wschód, a od północy swoim potężnym polem wysokiego ciśnienia obejmie nas rozległy i potężny wyż znad północno-zachodniej Rosji o nazwie Oliver. Tylko nad południową Polską na chwilę zawiśnie front z opadami.
Jak zapewnia synoptyk z wrocławskiego Cumulusa, od czwartku do końca tygodnia Oliver w całym kraju zapewni nam wyśmienitą, pogodną i pełną słońca aurę.
Pogoda. Temperatura poniżej 10 st. C
Obecność Olivera nad północno-zachodnią Rosją sprawi, że ponownie ze wschodu napływać do nas będzie nieco chłodniejsze powietrze kontynentalne znad odległej Rosji. Zatem pomimo sporej dawki słońca, to do końca tygodnia temperatura w cieniu oscylować będzie od 5 stopni na wschodzie do 10 na zachodzie. Jednak pocieszeniem będzie, że w słońcu temperatura odczuwalna będzie o kilka kresek wyższa i przypominać nam będzie o zbliżającej się wiośnie.
Pogoda. Dni na plusie, noce na minusie
O ile dominacja Olivera w ciągu dnia zapewni nam sporo słońca i przyjemną temperaturę odczuwalną, to już bezchmurne noce sprawią, że znaczna część energii ziemi wypromieniuje w kosmos. Utrata energii, to spadki temperatury, stąd do końca tygodnia temperatura w nocy, a głównie nad ranem wyniesie około zera stopni, oscylując od 3 stopni na zachodzie do -3 na wschodzie, z tym, że przy gruncie spadać będzie odpowiednio od -1 i do -5. Zdecydowanie mocniej przymrozi na przedgórzu Karpat, gdzie nad ranem odnotujemy około -5, a na Podhalu nawet do -10 stopni.
Pogoda. Rekordowo wysokie ciśnienie
Już z piątku na sobotę wyż rosyjski zacznie mocniej naciskać na kraje bałtyckie i Bałtyk, stąd nie tylko tam, ale również nad Polską znacznie wzrośnie ciśnienie atmosferyczne osiągając wartości rekordowe nie notowane nad Polską od lat. Najwyższe wartości ciśnienia odnotujemy podczas weekendu na północy kraju – powyżej linii Gorzów- Białystok, gdzie ciśnienie dobije do 1045-1048 hPa. Natomiast poniżej tej linii barometry odnotują 1042-1044 hPa.
Rekord ciśnienia sięgający 1048 hPa padnie w sobotę około południa na Nizinie Szczecińskiej, a w niedzielę (również około południa) na Suwalszczyźnie. Ostatnio tak wysokie ciśnienie w Polsce (1051 hPa) odnotowano 22 stycznia 2006r. Dopiero po osiągnięciu swojego maximum w niedzielę po południu ciśnienie zacznie powoli spadać i jest szansa, że we wtorek spadnie poniżej 1040 hPa.
Zatem pomimo pogodnej i słonecznej aury, to nadchodzi trudny czas dla naszych organizmów, bo tak wysokie ciśnienie może:
- -wywoływać bóle i zawroty głowy,
- powodować problemy z układem krążenia poprzez podniesienie ciśnienia tętniczego i krzepliwości krwi,
- powodować senność i znużenie.
Niezwykłe zdjęcia z Marsa. Odkryto jedne z najlepiej zachowanych złóż warstwowych
Pogoda. Jak przetrwać tak wysokie ciśnienie
Niestety, przed tym czynnikiem pogodowym nie możemy się schować/ukryć jak np. przed upałem. Zatem nie unikniemy ciśnieniowego uderzenia i na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowane zmniejszenie aktywności fizycznej i postawienie na dłuższy stabilny odpoczynek. Warto zadbać, aby w naszej diecie znalazło sięsporo magnezu, potas czy witaminy z grupy B oraz pijmy dużo wody i unikajmy otwartego (rozgrzewającego) słońca.
Innym, ale już kosztownym rozwiązaniem jest wybrać się na przedgórze lub w góry, bo tam z każdym wzniesieniem się o 100m ciśnienie będzie spadać o 11 hPa, czyli na wysokości 300 m n.p.m. już osiągniemy komfort ciśnieniowy z okolic 1010 hPa.
Pogoda. Przyszły tydzień słoneczny z temperaturą w słońcu do 20 stopni
Jak z długoterminowych prognoz wynika, to pogodny Olivier przytrzyma przez cały przyszły tydzień. Na dodatek zacznie napływać południowe ciepło, więc w słońcu temperatura odczuwalna podskoczy do 15 stopni na wschodzie i 20 na zachodzie.
Prognozę pogody przygotował Robert Wójcik.
Wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik"