Pogoda na Boże Narodzenie. Synoptycy już wiedzą
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Synoptycy IMGW przedstawili nowe prognozy pogody. Czy w tym roku krajobraz zabieli się na święta? Prognozy długoterminowe rozwiewają wątpliwości.
05.12.2023 | aktual.: 05.12.2023 11:50
Wielu Polaków marzy o białych i mroźnych świętach. Tegoroczna końcówka grudnia może jednak okazać się deszczowa i dość ciepła. Jak wskazują nowe prognozy na Boże Narodzenie opracowane przez ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostatni tydzień grudnia ma być "okresem z temperaturą w normie z lekkim odchyleniem na plus".
Pogoda na Boże Narodzenie. Deszcz czy śnieg? Prognozy na święta nie są optymistyczne
Dawne polskie przysłowie głosi: "Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie". Jak jednak wskazują synoptycy IMGW, w tym roku sytuacja jest zgoła inna - obecnie temperatury są wyjątkowo niskie, a śnieg pada w całym kraju. Czy to oznacza, że w tym roku święta będą ciepłe, mokre i deszczowe?
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z prognoz ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wynika, że mimo aktualnych zimowych warunków, prognozy średnio- i długoterminowe wskazują na zbliżającą się odwilż. Ma ona wystąpić w drugiej dekadzie grudnia. "To może oznaczać, że nie doświadczymy w tym okresie takiej zimy, jaką mamy obecnie" - wyjaśniają synoptycy.
Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia? Prognozy nie pozostawiają złudzeń
Na zbliżające się ocieplenie wskazują również mapy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Najnowsze modele pogodowe informują o dodatniej anomalii średniej temperatury powietrza, która ma trwać od początku drugiej dekady miesiąca aż do końca grudnia - a więc również w okresie świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że prognozowana temperatura w tym czasie będzie wyższa od średniej temperatury, jaka wystąpiła w tych samych okresach w latach 1991-2020.
Eksperci CMM-IMGW prognozują jednak dosyć wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur minimalnych poniżej 0 stopni Celsjusza. Dokładne wskazania termometrów nie są jednak możliwe do przewidzenia z tak dużym wyprzedzeniem.
Źródło: CMM-IMGW