Pogoda na październik. W mapach króluje czerwień. To jednak nie wszystko
Czy w październiku wciąż królować będzie babie lato? Synoptycy przedstawili długoterminową prognozę pogody na kolejny miesiąc roku. Mapy pogodowe wskazują jeden trend - na jesienną słotę przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Kończący się wrzesień obfitował w słoneczne i ciepłe dni. Ku zaskoczeniu synoptyków, w wielu regionach Polski temperatura jeszcze w połowie miesiąca przekraczała 30 stopni Celsjusza. Jak wskazują mapy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, ciepła aura utrzyma się również w październiku. Jak jednak informują Fani Pogody, obok okresów babiego lata, możliwe jest również występowanie "zgniłych wyżów".
Pogoda na październik 2023. "Pierwsza połowa października bardzo sucha"
Interpretację map Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przedstawiło Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Jak wyjaśniają jego eksperci, zarówno w ostatnim tygodniu września, jak i pierwszych trzech tygodniach października, należy spodziewać się temperatur przekraczających wieloletnie normy. "Wyraźny wzrost dodatniej anomalii średniej temperatury powietrza" - wskazują synoptycy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To będzie złota polska jesień? Jest najnowsza prognoza
Mapy ECMWF wskazują natomiast, że na początku października średnia temperatura maksymalna wciąż ma oscylować w granicach 15-21 stopni Celsjusza. Dopiero w drugiej połowie miesiąca wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków, czyli temperatury minimalnej poniżej 0 st. C.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
To jednak nie wszystko. Z modeli pogodowych wynika, że w październiku nie będzie wielu opadów. "Pierwsza połowa w tej realizacji jest bardzo sucha" - przestrzegają synoptycy IMGW.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogoda w październiku w Polsce. Długoterminowa prognoza na jesień
Podobną prognozę na październik 2023 przestawiają eksperci portalu fanipogody.pl. "Najnowsze, ale wciąż wstępne prognozy modelu sezonowego CFS, sygnalizują, że w październiku 2023 r. będziemy pomiędzy niżami z zachodu i północy oraz wyżami, lokującymi się głównie na wschodzie, południowym wschodzie - przez około 40-60 proc. czasu. Powinno to zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni".
Synoptycy wskazują jednak, że w tym czasie mogą również okresy "zgniłych wyżów", którym towarzyszyć będą mgły. Niewykluczone jest również częstsze niż we wrześniu występowanie nagłych i gwałtownych zmian pogodowych oraz dynamicznych zjawisk atmosferycznych. "Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami bardzo duża" - wskazują Fani pogody.
Źródło: IMGW, Fanipogody.pl