Nagła zmiana. Front już nad Polską. IMGW wydał pierwsze alerty
Pogoda co najmniej do wtorkowego przedpołudnia niemal w całej Polsce może być groźna. Od zachodu do naszego kraju wkracza front, który lokalnie może przynieść gwałtowne burze z silnym wiatrem. Są już pierwsze ostrzeżenia IMGW związane z niżem Jan.
18.09.2023 | aktual.: 18.09.2023 17:41
Zmiana, która czeka nas w pogodzie, wynika z oddziaływania niżu Jan z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych i Norwegii. Chłodny front, który wkroczył na linię Odry w poniedziałkowe popołudnie, stopniowo będzie się przemieszczał z zachodu na wschód Polski.
Pogoda. Front sunie nad Polską. Są ostrzeżenia IMGW
Tam, gdzie dotrze front, może spaść średnio do 15 mm deszczu. Porywy wiatru w trakcie burz mogą sięgać 60 km/h, a wysoko w górach do 85-90 km/h. "W rejonie Śląska, Opolszczyzny oraz woj. świętokrzyskiego miejscami opady będą dość silne i może tam spaść do 30 mm deszczu" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i silnym wiatrem IMGW wydał najpierw w regionach południowych.
Z prognozy zagrożeń Instytutu wynika, że alerty mogą zostać wydane także w województwach w północno-wschodniej części kraju. Rano we wtorek front związany z niżem Jan obejmie już także znaczną część środkowej Polski.
Pogoda. Zmiana we wtorek na termometrach
Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Niż Jan oznacza dla nas też skoki ciśnienia.
Prognozowana przez IMGW temperatura maksymalna wyniesie od 20-21 st. C na Pomorzu do 25 st. C na wschodzie.
Kliknij w grafikę, żeby sprawdzić prognozę długoterminową w serwisie WP Pogoda:
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na Pogórzu Karpackim okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich, początkowo na wschodzie południowy. W czasie burz porywy wciąż do 60 km/h.
Sprawdź, gdzie jest burza:
Pogoda. Zwrot numer dwa w środę
To nie koniec dynamicznych zmian układów barycznych nad Polską. W środę ponownie zaczną napływać do nas ciepłe masy powietrza.
Źródła: IMGW, ICM UW, PAP