Nawet minus 24 stopnie. Nadciągają siarczyste mrozy
W lutym zima przypomni o swoim mroźnym i śnieżnym obliczu. Zgodnie z najnowszymi prognozami długoterminowymi, do Polski napłyną masy arktycznego powietrza. W nadchodzącym miesiącu należy również spodziewać się burzy śnieżnych, opadów marznącego deszczu oraz kolejnego ataku zimy.
Pogodę na przełomie stycznia i lutego kształtuje układ rozległego wyżu, który obejmuje zasięgiem sporą część Starego Kontynentu. Taka sytuacja nie potrwa jednak długo - synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach pole baryczne nad Europą przebuduje się, a do Polski dotrze front atmosferyczny towarzyszący cyklonowi Nicolas. Co czeka nas w dalszej części miesiąca?
Pogoda na luty. Dynamiczne zmiany i groźne zjawiska meteorologiczne
Zmianę w pogodzie będzie można odczuć już w pierwszych dniach lutego. Ze względu na dynamicznie zmieniające się fronty, w Polsce pojawi się więcej opadów - w tym również śniegu oraz śniegu z deszczem. Możliwe jest również wystąpienie groźnych zjawisk - śnieżyc czy gołoledzi spowodowanej przez marznący deszcz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Zimowe sporty w górach. "Coraz mniej osób na to stać"
Z prognoz długoterminowych opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wynika, że w pierwszych dniach lutego wartość opadów przekroczy 20 mm. W górach będą one jeszcze bardziej intensywne, osiągając średnią wartość 40 mm na godzinę.
W kolejnych dniach opady wciąż są prognozowane, jednak obecnie ciężko jest określić ich rodzaj oraz dokładną sumę - modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wskazują, że ich wartość w kolejnych dekadach lutego będzie wahać się w granicach 5-14 mm.
Pogoda luty 2023. Nadchodzą siarczyste mrozy
W lutym nie zabraknie zarówno ciepłych dni, jak i ujemnych temperatur. Prognozy CMM-IMGW na pierwszą połowę miesiąca wskazują, kiedy do Polski dotrze kolejna fala siarczystych mrozów.
Zgodnie z modelem WRC-GFS, już w pierwszy weekend lutego temperatura w kraju znacząco spadnie. Termometry we wschodniej części kraju wskażą ujemne wartości przez cały dzień. Tam również należy spodziewać się największych mrozów w nocy - szczególnie pomiędzy 4 a 9 lutego. Temperatura minimalna na południowym wschodzie Polski spadnie nawet do minus 24 stopni Celsjusza.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Eksperci uspokajają, że w lutym nie zabraknie również nieco cieplejszych okresów, jednak możliwe jest występowanie dynamicznych anomalii pogodowych.
"Pomimo że w skali miesięcznej powinien być to miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, to okresowe ataki zimy związane z nurkującymi niżami znad północnej Europy są spodziewane. Nasunąć mogą się też wydajne opadowo niże z południa, przynosząc nawet paraliże komunikacyjne na skutek intensywnych śnieżyc" - informują synoptycy z serwisu fanipogody.pl.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.