Pogoda na kwiecień. Mamy najnowszą prognozę długoterminową
Kwiecień to miesiąc nieodłącznie kojarzony z pierwszym, dłuższym ociepleniem i poprawą pogody. Jaki będzie w tym roku? Najnowsze prognozy długoterminowe nie pozostawiają złudzeń - nadchodzi najchłodniejszy kwiecień od lat.
03.04.2023 10:04
Pierwsze dni kwietnia stanowią zapowiedź tego, co czeka nas w pogodzie w najbliższym miesiącu. Według najnowszego modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, kwiecień 2023 będzie chłodniejszy od tożsamego okresu w latach 1991-2020.
Pogoda na kwiecień 2023. Długoterminowe prognozy są bezlitosne
Jak wynika z najnowszych prognoz długoterminowych, na nadejście wiosennej aury trzeba będzie jeszcze poczekać. Opracowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW mapy wskazują, że anomalia średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej ma utrzymywać się w zakresie wartości ujemnych. To oznacza, że czeka nas najchłodniejszy kwiecień od lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pierwsza dekada kwietnia z pewnością będzie chłodna w całym kraju. Zdarzy się w tym okresie częsty mróz i przymrozki nocami oraz o poranku" - informują natomiast Fani Pogody, zapowiadając jednocześnie, że w kwietniu mogą wystąpić zarówno epizody zimowe, jak i trudne do przewidzenia anomalie.
Prognoza długoterminowa na kwiecień. Będzie chłodno
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili wstępne wyliczenia, dotyczące średnich temperatur powietrza w nadchodzących tygodniach. Te, mają rosnąć na przełomie dekad miesiąca i wynieść:
- od -1 do 4 st. C pomiędzy 3 a 9 kwietnia
- od 3 do 7 st. C pomiędzy 10 a 16 kwietnia
- od 5 do 10 st. C pomiędzy 17 a 23 kwietnia
- od 7 do 11 st. C pomiędzy 24 a 30 kwietnia.
Warto pamiętać, że przedstawione prognozy dotyczą średnich wartości dla całego regionu - z tego względu należy traktować je orientacyjnie.
Pogoda długoterminowa. Kwiecień z przymrozkiem
CMM-IMGW przedstawiło również mapy dotyczące prawdopodobieństwa wystąpienia mrozów lub przymrozków w kwietniu. Zdaniem ekspertów, największa szansa na spadek temperatury poniżej 0 st. C wystąpi w pierwszej dekadzie miesiąca w regionach podgórskich - prawdopodobieństwo określono na 78 procent. Jak jednak przedstawiają modele synoptyków, z każdym tygodniem perspektywa niskich temperatur w Polsce będzie coraz mniejsza.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.