Pogoda na grudzień. Jakie będą święta? Jest długoterminowa prognoza
Najnowsze modele pogodowe, opracowane przez IMGW, wskazują, że pierwsza połowa grudnia będzie chłodna - według ekspertów, ze względu na napływ mroźnych mas powietrza znad Arktyki, temperatura lokalnie spadnie poniżej -20 stopni Celsjusza. Później spodziewane jest ocieplenie.
29.11.2022 | aktual.: 29.11.2022 12:12
Mapy pogodowe Centrum Modelowania Meteorologicznego na grudzień, zostały opracowane na podstawie modeli ECMWF, które - według synoptyków - cieszą się dużą sprawdzalnością.
Pogoda grudzień 2022. Zrobi się chłodno
Zgodnie z długoterminowymi prognozami, grudzień upłynie pod znakiem ujemnej anomalii temperatury powietrza. Oznacza to, że średnie wskazania termometrów w poszczególnych tygodniach będą niższe od normy wieloletniej, mierzonej w latach 2004-2020. To duża zmiana w porównaniu do eksperymentalnych prognoz pogody na zimę, przedstawionych przez IMGW w połowie listopada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W grudniu średnia maksymalna temperatura powietrza ma utrzymywać się w zakresie od - 3 do 3 stopni Celsjusza. Nie zabraknie jednak mroźnych nocy, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Meteorolodzy wskazują, że w pierwszych dniach grudnia do Polski napłyną masy wyjątkowo chłodnego powietrza, które przyniesie ze sobą temperatury poniżej -20 st. C.
Czy w grudniu będzie śnieg? Prognozy napawają optymizmem
Jak przedstawiają modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, w grudniu należy spodziewać się opadów, jednak ich charakter oraz rodzaj nie jest jeszcze znany. Według wyliczeń synoptyków, ich suma w poszczególnych tygodniach będzie utrzymywać się w okolicy 10 mm. Wyjątkiem będzie 50. tydzień roku, podczas którego na południu kraju średnia wielkość opadu atmosferycznego może wynieść nawet 20 mm. Takie wartości, w połączeniu z prognozowanymi temperaturami pozwalają przypuszczać, że święta Bożego Narodzenia będą białe w wielu regionach - warto jednak pamiętać, że są to wstępne prognozy, które nie uwzględniają lokalnych i nagłych anomalii pogodowych.
Pogoda długoterminowa grudzień. Prognozy eksperymentalne podpowiedzią dla synoptyków
O ostrożności w interpretowaniu przedstawionych prognoz przypomina Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń [...]". Modele opracowywane przez instytut pogodowy mają charakter orientacyjny i przedstawiają średnie wartości, obliczane dla regionów.
Zobacz także
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.