Pogoda na ferie. Są nowe prognozy. Jaka będzie druga część zimowego wypoczynku?
W poniedziałek 29 stycznia rozpoczęła się trzecia tura ferii zimowych 2024. Tego dnia na zimowy wypoczynek udali się uczniowie z pięciu województw. Czy mogą oni liczyć na białe szaleństwo? Synoptycy opracowali nową długoterminową prognozę na kolejne tygodnie.
Od poniedziałku 29 stycznia 2024 na feriach zimowych przebywają uczniowie z Lubelszczyzny, Ziemi Łódzkiej, Podkarpacia, Śląska i województwa pomorskiego. Dwa tygodnie później - 12 lutego rozpocznie się ostatnia tura ferii, a przerwę od szkoły będą mieli uczniowie ostatnich pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jaka będzie wtedy pogoda? Eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego przedstawili nowe prognozy na koniec stycznia i lutego.
Ferie. Pogoda. "Próżno szukać powrotu prawdziwej zimy" w najbliższych dniach
Z opracowanej przez CMM-IMGW prognozy numerycznej wynika, że w najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie przypominać początek wiosny. Temperatury maksymalne aż do końca pierwszej dekady lutego w całym kraju z wyjątkiem Podhala będą utrzymywać się w zakresie dodatnich wartości. Co więcej, w czasie pierwszego weekendu lutego oraz w kolejnych dniach mogą one osiągnąć wartości dwucyfrowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Porównaliśmy ceny obiadów w Zakopanem. Ogromna różnica
Aż do końca pierwszej dekady lutego temperatura minimalna osiągnie zaś wartości typowe dla lekkiego przymrozku. "Spoglądając na trend prognozowanych wartości minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza można powiedzieć, że w tej predykcji na próżno szukać powrotu prawdziwej zimy" - informuje CMM-IMGW, przypominając jednocześnie, że prognozy numeryczne mogą jeszcze ulec aktualizacji, a powyżej 7 dni ich sprawdzalność spada.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogoda na ferie 2024. W ostatnim tygodniu ferii możliwa zmiana
Modele długoterminowe ECMWF wskazują natomiast, że w siódmym tygodniu roku, a więc kiedy rozpocznie się ostatnia tura ferii zimowych 2024, anomalia średniej temperatury powietrza w całym kraju ma utrzymywać się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to, że prognozowany tydzień może być podobny do tożsamych 10 obserwowanych, tych samych tygodni w latach 1991-2020. W tym czasie spodziewane są również opady, których tygodniowa suma może przekroczyć normy wieloletnie.
Ostatni tydzień ferii może natomiast okazać się tygodniem chłodnym. Oznacza to, że średnia temperatura powietrza będzie niższa od norm wieloletnich. Prognozowana tygodniowa suma opadów na przeważającym obszarze kraju ma natomiast w tym czasie zbliżyć się do norm wieloletnich. Wyjątkiem będzie Podkarpacie, Małopolska i Pomorze, gdzie tygodniowa suma opadów może przekroczyć niemal trzydziestoletnie normy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: CMM-IMGW