Ferie już bez śniegu? Długoterminowa prognozy pogody
Po ociepleniu spodziewanym na przyszły tydzień w kolejnym tygodniu od 29 stycznia do 4 lutego może się nieco ochłodzić - wynika z prognoz długoterminowych. Wciąż nie będzie można się spodziewać powrotu ostrych mrozów i białej zimy.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Po prawdziwie zimowym weekendzie w przyszłym tygodniu od 22 do 28 stycznia można się spodziewać dużego ocieplenia. Na zachodzie Polski temperatury wzrosną nawet do 10-12 st. C.
Ferie zimowe dla uczniów z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego zakończą się więc wiosennie. Nadchodzący tydzień to również początek ferii w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Biała zima już nie wróci?
Czy uczniowie z pozostałych województw mogą jeszcze liczyć na białą zimę? Prognozy długoterminowe nie dają wielkich nadziei.
Kolejny tydzień od 29 stycznia do 4 lutego ma być chłodniejszy niż najbliższy, ale ocieplenie wciąż będzie się utrzymywać na poziomie maksymalnych temperatur w graniach 4-6 st. C. Na zachodzie i północy Polski nawet temperatury minimalne będą dodatnie. W centrum kraju i na południu wartości wyniosą około 0 st. C. Tylko na wschodzie minimalne temperatury mogą być ujemne.
- To oznacza, że na zachodzie wiosenna aura nadal może się utrzymywać - mówi w rozmowie z WP Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Na zachodzie możliwe są opady deszczu, a na wschodzie deszcz ze śniegiem, marznący deszcz i oblodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od około 3-4 lutego w dzień w obszarach podgórskich mogą się pojawić ujemne temperatury. Z takich prognoz mogą się ucieszyć miłośnicy białego szaleństwa.
W tygodniu od 12 do 18 lutego cieplejsza aura ma się wciąż utrzymywać. Na zachodzie przez całą dobę przewidywane są dodatnie temperatury. Chłodniej może być jedynie na wschodzie.
W woj. lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim wyższe temperatury mogą się utrzymać nawet do połowy lutego. Do termicznej wiosny jeszcze daleko, bo żeby to stwierdzić, temperatura musiałaby przez całą dobę przekraczać 5 st. C. Ale aura wciąż bardziej przypominać wiosnę niż zimę.
Czytaj także: