PolskaPogoda. Kulminacja upałów w Polsce. Potem huknie piorunami

Pogoda. Kulminacja upałów w Polsce. Potem huknie piorunami

Pogoda funduje nam ostatnio prawdziwy rollercoaster. Dziś temperatura sięgnie zenitu, żeby zaraz potem huknęło piorunami i sypnęło gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw.

Pogoda. Kulminacja upałów w Polsce. Potem huknie piorunami
Źródło zdjęć: © ventusky
Katarzyna Bogdańska

29.07.2019 | aktual.: 29.07.2019 11:04

Pogoda szaleje. W poniedziałek nastąpi kulminacja upałów w Polsce. W wielu województwach temperatura przekroczy 34 stopnie. W centrach większych miast na termometrach temperatura może wzrosnąć do 35, a nawet 36 stopni. Dotyczy to województw południowych, wschodnich oraz centralnych.

Już z samego rana temperatura wszędzie przekraczała 20 stopni.

Obraz
© pogoda.wp.pl

Pogoda. Burze, ulewny deszcz i grad

Pogodę w Polsce nadal kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem o nazwie Vincent, który znad północnych Włoch stopniowo przemieszcza się nad Bałkany. Z południa (znad Morza Śródziemnego i Afryki) napływać będzie upalna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Taka sytuacja baryczna sprawi, że w godzinach popołudniowych, wieczornych i w pierwszej części nocy w szerokim pasie kraju – od woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego Śląska, po Warmię, Mazury, Podlasie, woj. łódzkie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie, woj. świętokrzyskie, Małopolskę, woj. śląskie i Opolszczyznę - na niebie coraz wyraźniej zaczną pojawiać się mocno wypiętrzone chmury kłębiaste typu Cumulonimbus, które przyniosą ze sobą intensywniejsze opady deszczu (do 15 – 20 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni) oraz gwałtowne burze z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 30-40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni), porywistym wiatrem do 100 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Uważajmy, bo przy tak gwałtownych zjawiskach pogodowych może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

Jak wydajne mogą być komórki burzowe, przekonali się mieszkańcy Katowic dwa dni temu, kiedy w ciągu godziny spadło ponad 74 mm deszczu. Jest to średnia norma opadów dla całego kraju w lipcu - pisze dla Wirtualnej Polski bloger pogodowy Jarosław Turała.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla wszystkich województw. Dodatkowo dla rejonów południowych pojawiło się ostrzeżenie przed burzami.

Jedynie dla części woj. zachodniopomorskiego nie wydano żadnego alertu.

Obraz
© imgw

Przy takich prognozach bardzo ważne jest abyśmy podczas burz nie przebywali na otwartej przestrzeni, ani nie chowali się pod drzewami. Należy obserwować aktualne dane radarowe, by śledzić położenie groźnych komórek opadowych i burzowych. Należy prewencyjnie zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty w ogrodach oraz na balkonach. W czasie jazdy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, a w razie potrzeby zatrzymać się.

Pogoda. Upał. Co robić?

Wysoka temperatura może powodować odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub cieplny- ostrzegają synoptycy Cumulusa.

Aby uniknąć zdrowotnych problemów podczas upałów przestrzegajmy poniższych zasad:
- ogranicz do minimum przebywanie na pełnym słońcu
- pij dużo niegazowanej wody
- jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu
- noś nakrycie głowy
- stosuj kremy z filtrem UV
- noś okulary przeciwsłoneczne
- unikaj wysiłku fizycznego
- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie
- nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (96)