Pogoda długoterminowa na początek 2024 roku. Jeden miesiąc zaskoczy
Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przygotowało nową, długoterminową prognozę pogody na cztery miesiące. Zdaniem synoptyków, w pierwszej części 2024 roku czeka nas sporo opadów. To jednak nie koniec - w mapach po raz pierwszy od długiego czasu pojawił się kolor niebieski.
Początek 2024 roku upłynął pod znakiem ciepła. Jakiej pogody należy spodziewać się w kolejnych tygodniach? CMM-IMGW przygotowało eksperymentalną, długoterminową prognozę na cztery miesiące.
Pogoda długoterminowa. Styczeń 2024 będzie mokry
Jak wynika z prognoz długoterminowych, pierwszy miesiąc 2024 roku będzie miesiącem mokrym. Miesięczna suma opadów w całym kraju będzie kształtować się powyżej normy z lat 1991-2020. W prognozach nie wskazano jednak ani rodzaju opadów, ani ich dokładnej ilości. "Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu" - przypominają synoptycy. W styczniu 2024 średnia miesięczna temperatura powietrza ma natomiast mieścić się w zakresie wieloletnich norm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka kolejka w Zakopanem. "Godzinę już czekamy"
Pogoda na 2024 rok. Luty bez zaskoczeń
Zdaniem ekspertów, w lutym trendy pogodowe będą układały się tak samo, jak w pierwszym miesiącu nowego roku. Eksperymentalne prognozy ponownie wskazują, że może być to okres mokry, w którym średnia suma opadów będzie wyższa od norm wieloletnich. Temperatura powietrza w całym kraju ma natomiast mieścić się w zakresie norm z lat 1991-2020.
Sprawdź najnowszą prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Prognoza długoterminowa. Marzec "na czerwono" w całym kraju
Jak wskazują mapy opracowane przez CMM-IMGW, w marcu 2024 nastąpi zmiana. Średnia, miesięczna suma opadów w całym kraju wciąż będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, jednak normy przekroczyć może również średnia miesięczna temperatura powietrza. Oznacza to, że miesiąc ten może okazać się cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Pogoda długoterminowa. W kwietniu 2024 diametralna zmiana
Z eksperymentalnych prognoz IMGW wynika, że kwiecień - podobnie, jak poprzednie miesiące 2024 roku - także będzie okresem mokrym, w którym suma opadów przekroczy niemal trzydziestoletnie normy. Co jednak zaskakujące, prognozowana, średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju ma kształtować się poniżej norm. Oznacza to, że miesiąc ten może być chłodniejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy pomiędzy 1991 a 2020 rokiem.
Eksperci CMM-IMGW przypominają jednocześnie, że eksperymentalne prognozy wskazują trendy pogodowe, które mogą ulec korekcie. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych".