Pogoda długoterminowa. Do Polski sunie antycyklon Elizabeth. IMGW wydał ostrzeżenia
W ostatnich dniach pogodę w Polsce kształtował niż Pit. Tuż po nim do kraju wkroczy silny wyż Elżbieta, który będzie kształtował aurę w nadchodzącym tygodniu. Ciśnienie wzrośnie do 1050 hPa, a w wielu regionach zrobi się naprawdę zimno. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia, ostrzegające przed mrozem.
Przełom stycznia i lutego upłynął pod znakiem dynamicznych zmian w pogodzie, spowodowanych przebudową cyrkulacji atmosferycznej. Kolejne dni przyniosą chwilową stagnację - wszystko za sprawą wkraczającego do Polski antycyklonu Elżbieta.
Pogoda długoterminowa dla Polski. Wtorek z rozpogodzeniami
Jak wskazują mapy pogodowe opracowane przez IMGW, w najbliższych dniach należy spodziewać się stabilnej pogody. W wielu regionach zza chmur będzie wyglądać słońce, a opady śniegu lub deszczu wystąpią jedynie lokalnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poprawa pogody nastąpi już we wtorek 7 lutego. Jak informują synoptycy, o poranku oraz we wczesnych godzinach przedpołudniowych na południu, oraz zachodzie wystąpią mgły. W pierwszej części dnia należy spodziewać się zachmurzenia - rozpogodzenia wystąpią jedynie na zachodzie. Mieszkańcy wschodnich regionów powinni natomiast przygotować się na opady śniegu. Temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od –7 do 4 st. C. Noc będzie mroźna - na Podhalu temperatura spadnie do -18 st. C.
Pogoda na najbliższe dni. Uwaga na wysokie ciśnienie
Wpływ potężnego antycyklonu będzie szczególnie odczuwalny pomiędzy 8 a 9 lutego. W środę i czwartek na przeważającym terenie kraju niebo będzie bezchmurne, synoptycy nie spodziewają się również opadów. Front przemierzający Polskę spowoduje natomiast znaczący wzrost ciśnienia atmosferycznego. Jak przekazują eksperci z serwisu fanipogody.pl, "najnowsze prognozy numeryczne pokazują szczególnie silny antycyklon w okolicach 8-9 lutego 2023 r. (...). Być może przez chwile najwyższe ciśnienie będziemy mieli na południowym wschodzie, gdzie usadowi się wyż. Ciśnienie na barometrach w tym okresie może wzrosnąć do nawet 1047-1049 hPa".
Z powodu tak wysokiego ciśnienia, braku zachmurzenia oraz niemal bezwietrznej pogody, różnica pomiędzy temperaturą w ciągu dnia i w nocy będzie znacząca. W środę termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od -7 do 3 stopni Celsjusza. W nocy temperatura spadnie natomiast do -20 st. C na Podhalu, przez -7 st. C w centrum, do -1°C w na Pomorzu. Nieco cieplej będzie w czwartek - w trakcie dnia temperatura maksymalna wyniesie od -7 do 5 stopni Celsjusza. W nocy termometry wskażą od -19 do 0 st. C.
Ze względu na prognozowaną temperaturę, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia, ostrzegające przed silnym mrozem. Ich zasięg obejmuje południowe regiony Polski.
Pogoda na kilka dni. Wyż Elizabeth odejdzie w weekend
Od piątku 10 lutego fronty wyżowe zaczną przemieszczać się na wschód Europy. Nastąpi wymiana mas powietrza - nad centralny region Starego Kontynentu napłyną atlantyckie niże, które przyniosą zmianę w pogodzie. W piątek należy spodziewać się znacznego zachmurzenia. Powrócą również opady śniegu i śniegu z deszczem. Wraz z odchodzącym antycyklonem Elizabeth, do Polski wkroczą masy cieplejszego powietrza. Nieznaczny wzrost temperatury będzie zauważalny już w piątek. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od - 4 do 4 st. C. Noc wciąż będzie mroźna - temperatura wyniesie od -15 st. Celsjusza na Podhalu do 1 st. C nad morzem.
W weekend w całym kraju wystąpią opady śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu. Niebo będzie pokryte chmurami, a przejaśnienia wystąpią jedynie lokalnie. Temperatura wzrośnie - w sobotę wskazania termometrów wyniosą od -4 st. C na południowym wschodzie, przez 2 st. C w centrum, do 6 st. C na południowym zachodzie. W niedzielę mróz wystąpi jedynie w regionach podgórskich. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 do nawet 9 stopni Celsjusza na zachodzie kraju.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.