Ekstremalna pogoda. Fala ciepła wkroczy do Polski. Jest data
W pierwszych dniach lutego zima zaprezentowała swoje niebezpieczne oblicze. Ze względu na silne opady i przyrost pokrywy śnieżnej, w górach zamknięto szlaki, a TOPR ogłosił ostrzeżenia lawinowe. W wielu regionach Polski krajobraz zrobił się biały, a temperatura powietrza znacznie spadła. Czy taka pogoda utrzyma się w najbliższych dniach? Synoptycy wskazują, kiedy w kraju zrobi się cieplej.
Zanim do Polski wkroczą fronty niosące ze sobą cieplejsze masy powietrza, w kraju zrobi się naprawdę zimno. Arktyczne mrozy utrzymają się co najmniej do końca tygodnia - prognozuje synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski.
Odwilż 2023. Najpierw mróz do -22 stopni
O nadchodzącej fali mrozów mieszkańcy południowej Polski mogli przekonać się już w nocy z niedzieli 5 lutego na poniedziałek. W regionach podgórskich i na nizinach temperatura spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. Chłodno było również na pozostałym obszarze kraju.
Zobacz też: Ferie w Karpaczu. "Białego szaleństwa będzie mnóstwo"
Jak informują synoptycy, weekendowy chłód był dopiero wstępem do całodziennych mrozów, których należy spodziewać się niemal przez cały tydzień w większości regionów Polski.
"Lekko dodatnia temperatura wystąpi tylko przy zachodniej granicy" - prognozuje Wasilewski. Nocami wskazania termometrów mogą spaść do -22 stopni Celsjusza.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Siarczyste mrozy, które nawiedzą nasz kraj w nadchodzących dniach, będą spowodowane zatrzymaniem cyrkulacji strefowej, która na przełomie stycznia i lutego przyniosła dynamiczne zmiany w pogodzie - śnieżyce, zawieje i wichury. Dodatkowo arktyczne masy powietrza zablokują również ciepłe, atlantyckie fronty, które przesuwają się w kierunku Skandynawii wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy.
Kiedy będzie ocieplenie? Synoptycy wskazują datę
Po mroźnym tygodniu do Polski zaczną napływać cieplejsze masy powietrza. Jak prognozują eksperci serwisu fanipogody.pl, "wstępne prognozy ECMW i GFS pokazują nawet 4 do 10 st. C, ale wygląda na to, że dodatnie temperatury nie utrzymają się do końca miesiąca i często nocami i w godzinach porannych występować ma mróz, czasem nawet dwucyfrowy".
Podobną prognozę przedstawia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według map pogodowych opracowanych przez synoptyków IMGW, ocieplenie wkroczy do Polski od zachodu już w sobotę 11 lutego, dzieląc kraj na dwie strefy: mroźny wschód i zachód z dodatnimi temperaturami.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.