RegionalneKrakówPogoda. Burze zniszczyły im domy. Pierwsze pieniądze trafiły do poszkodowanych w Małopolsce

Pogoda. Burze zniszczyły im domy. Pierwsze pieniądze trafiły do poszkodowanych w Małopolsce

Pogoda i burze wciąż dają się we znaki na południu Polski. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, wpłynęły wnioski o zasiłek do 6 tys. złotych dla poszkodowanych. Pierwsze pieniądze zostały już przekazane.

Pogoda. Burze zniszczyły im domy. Pierwsze pieniądze trafiły do poszkodowanych w Małopolsce
Źródło zdjęć: © PAP

Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) wpłynęły wnioski m.in. z gmin: Raciechowice, Tymbark, Mszana Dolna oraz Łapanów. Gmina Raciechowice pieniądze już otrzymała. Jak czytamy w komunikacie MUW, na jej konto trafiło już 300 tysięcy złotych.

Pogoda. Burze nad Małopolską. Rząd wypłaca pieniądze

Reszta samorządów czeka jeszcze na weryfikację wniosków. Jak informują urzędnicy, dokumenty są rozpatrywane, a przelewy zostaną zrobione niezwłocznie po stwierdzeniu ich poprawności.

"Wszystkie poszkodowane gminy zostały przez nas poinformowane telefonicznie (zarówno wójt, jak i ośrodek pomocy społecznej) o konieczności pilnego przesłania wstępnego wniosku o środki finansowe. Ośrodki Pomocy Społecznej otrzymały też od nas e-mail z procedurą i wzorem wniosku niezbędnego do pełnego rozliczenia otrzymanych środków" - czytamy w komunikacie.

Pogoda. Podtopienia w Małopolsce. Jak ubiegać się o zasiłek?

Urzędnicy z Krakowa zapowiadają gotowość do niesienia pomocy. Osoby poszkodowane przez burze mogą uzyskać wsparcie. Wniosek o zasiłek mogą złożyć w gminnym ośrodku pomocy społecznej.

W zależności od złożonego wniosku, zapomoga od państwa może być różnej wielkości.

  • Zasiłek na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania zniszczeń po burzy przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych
  • W przypadku konieczności remontu budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych
  • Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie pieniężne może wynieść nawet do 200 tys. złotych
  • Jeżeli chodzi o budynki gospodarcze, "służące zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby lub rodziny" wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów

Włodarze gmin mogą ubiegać się o pomoc od rządu, która pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W celu jej otrzymania gmina musi przygotować odpowiednią listę uszkodzonych budynków. Na jej podstawie sporządzany jest wniosek, który następnie kierowany jest do wojewody. Ten przekazuje je następnie do MSWiA.

Pogoda. Burze nad Małopolską

Wniosek o zasiłek ze strony państwa złożyła m.in. gmina Łapanów. Szacuje się, że w wyniku burzy zostało tam podtopionych 70 gospodarstw. Trwające nieprzerwanie od soboty ulewy doprowadziły do przerwania wału przeciwpowodziowego na Stradomce.

Woda wylała się nie tylko na okoliczne budynki, zalała też pobliskie pola. Ewakuowano 48 osób. Budynki znajdujące się najbliżej rzeki zostały zalane nawet na wysokość 2 metrów. W dalszym ciągu trwa liczenie strat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)