PolskaPogoda będzie niebiezpieczna. Alerty RCB i ostrzeżenia 2. stopnia

Pogoda będzie niebiezpieczna. Alerty RCB i ostrzeżenia 2. stopnia

Pogoda przez cały weekend będzie niebezpieczna - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem obowiązują niemal w całej Polsce. Musimy być przygotowani na ulewy z podtopieniami, porywy wiatru do 90 km/h, a nawet trąby powietrzne. Są już skutki nawałnic, m.in. w Radomiu i Rzeszowie.

Pogoda będzie niebiezpieczna. Alerty RCB i ostrzeżenia 2. stopnia
Źródło zdjęć: © windy, screen, Twitter.com
Arkadiusz Jastrzębski

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla osób przebywających w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. "Dziś (19.06) i w nocy prognozowane burze z gradem. Możliwe lokalne podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - taki komunikat rozsyła RCB.

Choć najgwałtowniejsze burze najdłużej utrzymają się w nocy z piątku na sobotę na północnym wschodzie, to jednak ostrzeżenia IMGW obowiązują we wszystkich województwach (z wyłączeniem powiatów na krańcach zachodnich).

Pierwsze burze rozwinęły się w centralnej Polsce i na Pomorzu już ok. godz. 13. Po południu grzmieć i błyskać zaczęło również na wschodzie.

Zalane ulice, woda w piwnicach, konary drzew na samochodach - to efekt nawałnicy, która przeszła ok. godz. 15:30 nad Rzeszowem - podaje portal rzeszow-news.pl.

Z kolei w Łowiczu po burzy podtopione są budynki szpitala i liceum, a woda zalała też skrzyżowania w centrum miasta. Jak wyjaśnia RMF FM, silny wiatr łamał konary drzew, które spadły na chodniki i jezdnie.

Zobacz także: Kontrola NIK ws. wyborów korespondencyjnych. "Nie ma miłości między Marianem Banasiem i rządem"

W Radomiu po ulewie zalała została al. Grzecznarowskiego, a utrudnienia mogą potrwać kilka godzin - relacjonuje Radio Plus.

W związku z opadami deszczu i wysokimi stanami wód wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach województwa śląskiego. Chodzi o powiaty: bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyńskim, pszczyński, żywiecki oraz w Bielsku-Białej. W piątek w związku z pogodą strażacy w Śląskiem interweniowali już ok. 600 razy.

Na Pomorzu strażacy usuwają skutki burzy w okolicach Kępic i Potęgowa pod Słupskiem - informuje gp24.pl.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Jak wyjaśniają synoptycy IMGW, Polska znajduje się pod wpływem niżu, którego ośrodek powoli przemieszcza będzie się znad centralnej Polski na północ kraju. Pozostajemy w ciepłej i wilgotnej polarnej masie powietrza. Jedynie nad południowy zachód napływa nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Prognozowana wysokość opadów podczas gwałtownych burz to nawet 50 mm. Porywy wiatru sięgać mogą 90 km/h.

Kulki gradu mogą mieć do 4 cm średnicy.

Obraz

Pogoda. Gdzie jest burza?

W sobotę i niedzielę ponownie czekają nas gwałtowne burze z intensywnym, chwilami ulewnym deszczem do 20-30 l wody/m2, porywistym wiatrem do 90 km/h i lokalnymi opadami gradu. Wyjątkowo ostrożni bądźmy na Warmii, Mazurach i na Podlasiu, bo tam zjawiska burzowe będą znów najgroźniejsze - alarmują w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Gdzie jest burza, możemy też śledzić za pomocą radaru burz, czyli mapy burzowej dostępnej m.in na stronie skyradar.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pogodaburzaulewa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)