Trwa ładowanie...
dkd6t1e

Pogoda. Alert synoptyków. Nad Polskę nadchodzą nawałnice i gradobicia

To nie będzie spokojny początek weekendu w pogodzie. Czekają nas nawałnice: gwałtowne burze z gradem i bardzo silny wiatr - w porywach do 80 km/h. Przed niebezpieczną aurą ostrzega też IMGW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prognoza pogody. Do niedzieli na gwałtowne zjawiska muszą być przygotowani mieszkańcy całej Polski
Prognoza pogody. Do niedzieli na gwałtowne zjawiska muszą być przygotowani mieszkańcy całej Polski (Twitter.com/Windy.com/screen)
dkd6t1e

Nad Polską ulokował się niż, który wypiera chłód, a z południowego wschodu napływa ciepłe, ale też bardzo wilgotne powietrze. To oznacza, że czekają nas bardzo gwałtowne zjawiska.

W piątek po południu na niebie zaczną się pojawiać mocno wypiętrzone chmury kłębiaste Cumulonimbus. To one przyniosą deszcz, grad i burze - alarmują w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polsce synoptycy biura prognoz Cumulus.

Uważajmy szczególnie w północno-wschodniej i wschodniej Polsce (czyli w całym pasie od Pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę i Świętokrzyskie po Podkarpacie, Małopolskę i wschód Śląska).

dkd6t1e

Uwaga na nawałnice. Na Ukrainie przeszło tornado

W tej części Polski burze będą gwałtowne, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem, lokalnymi opadami gradu i porywistym wiatrem dochodzącym do 80 km/h.

"Uwaga! Burze mogą przyjmować nawet charakter lokalnych, krótkotrwałych nawałnic. Wichura może łamać drzewa, zrywać trakcję energetyczną i dachy" - ostrzegają nasi eksperci.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem, a prognozy alertów zakładają ich przedłużenie.

IMGW/pogodynka.pl/screen

Te same masy powietrza sprawiły powstanie superkomórek burzowych na Ukrainie.

dkd6t1e

W czwartek wieczorem trąba powietrza przeszła w obwodzie żytomierskim - podaje serwis fanipogody.pl. Wyjaśnia też, że było to tornado związane z prądem wstępującym w burzy superkomórkowej. Nie ma jeszcze doniesień o zniszczeniach.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Pogoda. W weekend powtórka i wiatr do 100 km/h

Jest też dobra informacja. Z nastaniem nocy prawie w całym kraju pogoda poprawi się i wyładowania ustaną. Jedynie na północno – wschodnich i wschodnich obrzeżach Polski (w pasie od Warmii, Mazur i Podlasia przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę) jeszcze w pierwszej części nocy może zagrzmieć, ale będą to już coraz słabsze i stopniowo zanikające burze.

dkd6t1e

Podczas weekendu podobny typ pogody - do południa pogodnie i słonecznie, a po południu burzowo. W sobotę musimy oczekiwać ich przede wszystkim na wschód od linii Wisły, ale w niedzielę znów na przeważającym obszarze Polski. Porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h.

Cumulus/WP

Prognoza. Uderzenie gorąca

Wilgotne powietrze z południa i południowego wschodu przyniesie też znaczne ocieplenie. W piątek będzie od 18 do 21 st. C, a w sobotę od 20-22 st. C na północy do 23-25 st. C w centrum, na południu i wschodzie kraju.

dkd6t1e

W niedzielę termometry w całej Polsce pokażą ponad 23 st. C, a lokalnie może być nawet 27 st. C. Z modeli pogodowych wynika, że taka temperatura utrzyma się przez kilka następnych dni, ale później powróci chłód.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkd6t1e

Podziel się opinią

Share

dkd6t1e

dkd6t1e
Więcej tematów