Trwa ładowanie...
d2zm3zg

Podwyższono pierwszą ratę odszkodowań dla robotników przymusowych

Karol Gawłowski, przewodniczący Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez Trzecią Rzeszę, powiedział w czwartek, że pierwsza rata odszkodowań dla polskich byłych robotników przymusowych III Rzeszy, została podniesiona z 65% do 75% procent całej sumy. Dodał, że stało się tak dzięki inicjatywie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, do której przychyliła się strona niemiecka.

d2zm3zg
d2zm3zg

Gawłowski w radiowych "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu stwierdził, że Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" szacuje, że pierwsze wypłaty odszkodowań nastąpią na przełomie czerwca i lipca, a do końca roku wszyscy uprawnieni powinni otrzymać pierwszą ratę. Z kolei w połowie czerwca do naszego kraju przyjadą przedstawiciele niemieckiej fundacji zajmującej się wypłatą odszkodowań, którzy przeprowadzą kontrolę pierwszych dziesięciu tysięcy wniosków otrzymanych z Polski.

Jak powiedział Gawłowski Niemcy będą sprawdzać czy rzeczywiście wnioskodawcom przysługują pieniądze i czy zrzekli się oni dalszych procesów przez niemieckimi sądami. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zweryfikowała już około 150 tys. wniosków.

W środę niemiecki parlament przyjął uchwałę stwierdzającą bezpieczeństwo prawne dla firm niemieckich w Stanach Zjednoczonych, co umożliwia rozpoczęcie wypłat odszkodowań dla byłych robotników niewolniczych i przymusowych Trzeciej Rzeszy. (kar)

d2zm3zg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zm3zg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj