Trwa ładowanie...

Podwyżka ceny wody. Od września zapłacimy więcej. "Nie będzie dotkliwa"

"Minister Marek Gróbarczyk przychylił się pozytywnie do prośby wystosowanej przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", reprezentującą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki" - to komunikat zamieszczony na stronie IGWP. Zgodnie z jego treścią, odbiorców jeszcze w tym roku czekają podwyżki cen za wodę i ścieki.

Share
Podwyżki cen wody 2022. Od września nowe taryfyPodwyżki cen wody 2022. Od września nowe taryfyŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d2zs8lh

Prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", Krzysztof Dąbrowski w audycji "Ekspres Gospodarczy" programu 1 Polskiego Radia informował, że cena wody wzrośnie, jednak jak zapewniał, nie będzie mocno odczuwalna przez przeciętnego odbiorcę "należy oczekiwać podwyżki taryf za wodę i ścieki, ale nie będzie ona zbyt wysoka i dotkliwa dla potencjalnego Kowalskiego".

Podwyżki cen wody 2022 – Daca uspokaja

Zapowiadaną podwyżkę ceny wody potwierdził także prezes Wód Polskich, Przemysław Daca. Jak zapowiedział, przy zmianie taryf państwowe gospodarstwo wodne nie zgodzi się na drastyczne podniesienie opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców.

Już we wrześniu ruszą prace nad nowymi taryfami opłat za wodę i ścieki. Podwyżki mają być odpowiedzią na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej i gazu, inflację oraz konieczność wzrostu płac dla pracowników.

d2zs8lh

Nadchodzą podwyżki cen wody – apel do samorządów

Wystosowany 9 sierpnia przez Wody Polskie komunikat przypomina, że podwyżki cen wody leżą w kwestii samorządów oraz poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. "Wody Polskie jako regulator jedynie weryfikują zasadność proponowanych cen – obniżonych lub zawyżonych". Złożona na ręce ministra Marek Gróbarczyka prośba, pozwoli przeanalizować przedstawione przez przedsiębiorstwa, nowe stawki opłat za wodę w 2022 roku. Brane pod uwagę mają być czynniki makroekonomiczne, rzeczywiste koszty funkcjonowania spółek, a także wpływ wysokiej inflacji na ich działanie.

Planowane podwyżki cen wody. O ile zdrożeje woda w 2022 roku?

Aktualne tabele stawek wodno-ściekowych zostały zatwierdzone w 2021 roku na najbliższe trzy lata. Złożone przez przedsiębiorstwa wnioski oznaczają skrócenie obowiązującej taryfy. "Szacuje, że podwyżki będą w granicach od 1 zł do 1,5 zł, może w szczególnych wypadkach nieco więcej, za 1 metr sześcienny wody. Przeciętna osoba zużywa 3,5 metra sześciennego na miesiąc, więc ta podwyżka oznacza 4-6 zł na miesiąc na jedną osobę" - prognozuje prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyścig o zapasy węgla trwa. Gigantyczne podwyżki cen

Cena 1 metra sześciennego zimnej wody w Polsce, w zależności od miasta, wynosi około 3-12 złotych. Koszty odprowadzenia ścieków również są zróżnicowane, wynosząc od pięciu do osiemnastu złotych za metr sześcienny.

d2zs8lh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zs8lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zs8lh
d2zs8lh
Więcej tematów